Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Inscrierea la gradul didactic I.
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Inscrierea la gradul didactic I.

Buna ziua!

Am o nelămurire, sper să m-ajute cineva cu un răspuns corect. E complicat un pic situația mea.
Sunt educatoare, momentan în concediu de îngrijirea copilului. Problema mea e următoarea: În 2005 am obținut gradul didactic II., în octombrie 2010 m-am înscris pentru gradul didactic I, deși știam că sunt însărcinată. La depunerea dosarului am amintit acest lucru și mi s-a spus că nu am nevoie de amânare, doarece am 4 ani neîntrerupți, și când mă întorc pot să-mi susțin lucrarea. Pe 14 ianuarie 2011 am născut, iar în 31 ianuarie 2011 am particpat la colocvium. Mi-am ales tema, am făcut cunoștiință cu conducătorul științific cu care colaborez. Până în 31 august 2012 trebuie să-mi depun lucrarea, iar întorcându-mă în ianuarie 2013 din nou la serviciu, am timp să-mi susțin a doua inspecție, apoi lucrarea finală.
Doar acum mi s-a atras atenția că așa nu se poate, fiind în concediu de îngrijirea copilului, acești ani se consideră întrerupere, deși în Metodologie scrie că 4 ani neîntrerupți de la obținerea gradului didactic II. Eu asta am luat în considerare. Tot acum mi s-a spus că de la depunerea dosarului de înscriere pentru gradul I, se socotesc 3 ani neîntrerupți. Astfel eu nu pot să-mi depun lucrarea doar în 2015, și să-l susțin în anul școlar 2015-2016.
E adevărat acest lucru? Poate cineva să mă lămurească? Ce pot sa fac?
Cu lucrarea terminată stau și nu pot face nimic.
Mulțumesc.

Din OUG 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor:

Art. 22
(1) Perioada in care o persoana beneficiaza de drepturile prevazute la art. 2 alin. (1), respectiv la art. 5 alin.(1), art. 6, art. 9 alin. (5) si (6) si art. 10 constituie perioada asimilata stagiului de cotizare in vederea stabilirii drepturilor de pensie in sistemul public si a drepturilor stabilite de Legea nr. 76/2002 privind sistemul asigurarilor pentru somaj si stimularea ocuparii fortei de munca, cu modificarile si completarile ulterioare.

(2) Perioada concediului pentru cresterea copilului prevazut la art. 2 alin. (1), art. 6 si 10 constituie vechime in munca si in serviciu, precum si in specialitate si se are in vedere la stabilirea drepturilor ce se acorda in raport cu acestea.
Daca ati sustinut gr.II in 2005,si ar urma sa finalizati cu inspectia scolara si sustinerea lucrarii metodice pana in iunie2013,cei minim 4 ani de vechime efectiva s-ar calcula incepand cu 1 septembrie2006,pana la 1 septembrie 2012(inceputul anului scolar 2012-2013 in care finalizati examenul)Chiar daca cei 2 ani ccc nu ar intra in vechimea efectiva la catedra,(pt. ca se spune ca este perioada in care ati predat efectiv la catedra,ori in ccc nu ati predat)eu zic ca tot ati indeplini conditia,asa incat nu prea inteleg .
V-as ruga totusi sa reveniti cu urmatoarea precizare si anume daca in anul scolar 2010 -2011 ati avut c.prenatal /postnatal pana la nasterea din ianuarie 2011cand ati intrat in ccc? Ati fost suplinitoare /titulara si daca ati fost suplinitoare ati activat cu norma intreaga?
Eu cred ca ar trebui sa va adresati totusi Inspectoratului pt. lamuriri pt. a putea depune lucrarea pana in 31 august 2012,in conditiile cand anul trecut ati promovat colocviul si aveti avizata lucrarea de catre indrumator.
ContSters136493, utilizator
Art.22 alin.2 din OUG nr.111/2010 referitor la vechimea in specialitate se aplica de la 01.01.2012 ... :)
Oricum nu are nicio treaba cu acest articol,in invatamant au prevederi speciale privind vechimea efectiva la catedra ......
@brigi80,

Observ ca ati mai deschis un topic aici www.avocatnet.ro/content/for...

continuind in fapt dicutia inceputa ,de aceea postez raspunsul si aici.

Ceea ce spuneti dvs. nu cred ca exista in legislatie...Perioada de ccc este vechime efectiva la catedra...
Singura explicatie ,pornind de la cei 3 ani precizati(3 ani scolari )calculati incepand din anul sc. 2012-2013 ,adica cand trebuia sa finalizati examenul,si ajungand in anul scolar 2015-2016 invocat,poate fi doar faptul ca din anumite cauze trebuie sa va reinscrieti pt.sustinerea examenului de gradul I.,reinscriere posibila doar in acest termen de 3 ani.
Solicitati Inspectoratului sa va precizeze exact temeiul legal,adica cf. carui art. din Metodologia 5720/2009,care era valabila la data inscrierii dvs.s-a produs amanarea.(posibil ca probele de examen nu puteau fi sustinute in timp ce contractul de munca era deja suspendat,ma refer la colocviu si elaborarea lucrarii metodice in cursul anului 2011-2012)
In prezent sunt valabile [revederile din Ordinul 5561/2011,Ordinul 5720/2009 fiind abrogat.

ContSters136493, utilizator