Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... sulta
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

sulta

pot cumpara/vinde un imobil atribuit prin sentinta judecatoreasca,dar care cuprinde si o sulta,sau sulta ramine in sarcina celui precizat in sentinta ,respectiv vinzatorului?
actul de proprietate al apartamentului este hotararea judecatoreasca, insotita de chitanta care certifica plata sultei !!
sulta pune piedici la intabularea imobilului in cartea funciara ?conform sentintei respective s-a sistat starea de coproprietate ,imobilul fiind atribuit celui ce vinde imobilul ,dar il obliga la plata unei sulte?
rairadu, utilizator
Proprietarul nu va putea vinde iimobilul pana cand nu se elimina sarcina inscrisa in cartea funciara, deci pana la plata sultei

Puteti face un antecontract unde sa ii platiti un avans cu care sa plateasca sulta si ulterior, dupa ce se sterge sarcina din CF sa faceti contractul