Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... nelamurire in legatura cu sulta
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

nelamurire in legatura cu sulta

Buna seara.Printr-o hotarare definitiva si irevocabila din 2008 s-a atribuit bunul imobil cu obligatia de a plati sulta.In 2009 creditorul deschide actiune de executare silita pt a-si primi sulta,insa renunta la executare.Creditorul are termen 3 ani pt solicitarea sultei,nu-i asa?In acest caz,daca el nu mai deschide nici o alta actiune pt solicitarea sultei pana in 2011 atunci el va pierde acest drept?Acea actiune de executare inaintata in 2009 modifica datele problemei?Daca dupa 3 ani se prescrie aceea sulta inseamna ca nu mai trebuie platita?Se poate elimina notarea sultei din CF in cazul prescrierii sultei pt a se face vanzarea imobilului fara acceptul creditorului? Va multumesc anticipat.
Doar prin hotarare judecatoresca.
Asa cum a spus si dl. avocat lascoschi, dupa 3 ani instanta va constata ca fiind prescris dreptul la actiune in ceea ce priveste plata sultei.
Totusi, dvs. puteti sa procedati la inscrierea in cartea funciara a dreptului de proprietate in baza sentintei civile, chiar daca nu ati achitat sulta. Aceasta mentiune de neplata a sultei va f inscrisa in cartea funciara, dar, in baza sentintei civile de constatare a prescrierii (de care vorbeam la inceput) se va radia. Sau, daca doriti, puteti astepta pana in 2011, intrati in posesia acelei sentinte civile, iar la dosarul de inscriere in cartea funciara atasati si respectiva sentinta.
Succes!
Va multumesc pentru raspunsuri.