Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... modificare salariu
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

modificare salariu

Buna dimineata!

Va rog sa-mi spuneti in cazul in care se modifica salariul unui angajat, in cat timp se poate face transmiterea in revisal ? in 20 zile sau in 90 zile? in HG 500/2011 sunt 2 art. care ma deruteaza !

vreau sa fac o modificare a salariului unor angajati de la 01.05.2012 si sa stiu daca nu este tarziu pentru transmiterea in revisal

Multumesc anticipat!
anymaryh, utilizator
se inregistreaza in revisal cel mai tarziu in ziua lucratoare anterioara implinirii termenului de 20 de zile lucratoare de la data aparitiei modificarii
Este tardiva transmiterea modiifcarii unor salarii de al 01.05.2012 ...
HG500/2011
Art. 3
(2) Registrul se completeaza in ordinea angajarii si cuprinde urmatoarele elemente:
g)salariul, sporurile si cuantumul acestora;
Art.4
(2) Orice modificare a elementelor prevazute la art. 3 alin. (2) lit. a), c) —g) se inregistreaza in registru cel tarziu in ziua lucratoare anterioara implinirii termenului de 20 de zile lucratoare prevazut la art. 17 alin. (5) din Legea nr. 53/2003

Acestea sunt articolele.Nu mi-e clar ce anume v-a derutat.:)
Puteti face, tousi, si acum modificarea.Oricum trebuie s-o faceti. :)Aveti o optiune in REVISAL referitor la data la care devin active anumite informatii...sunteti pasibila de amenda, data fiind intarzierea, dar nah..
Derutarea a intervenit datorita acestui articol :
Art. 4
(1) Completarea, respectiv inregistrarea in registru a elementelor prevazute la art. 3 alin. (2) se face dupa cum urmeaza:
....
b) elementul prevazut la art. 3 alin. (2) lit. g) se completeaza si pentru contractele individuale de munca deja inregistrate, in termen de 90 de zile de la data intrarii in vigoare a prezentei hotarari;
..

Insa daca se citeste cu atentie , textul de lege era aplicabil pentru c.i.m. deja inregistrate la data intrarii in vigoare a HG...