Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... aplicarea OUG 19/2012
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

aplicarea OUG 19/2012

1. In cazul institutiilor publice finantate integral din venituri proprii, care au intrat sub incidenta art.2 alin 1 din Legea nr.118/2010 - reducerea drepturilor salariale cu 25%, precum si a respectarii prevederilor Legii nr.285/2010 - majorarea salariilor cu 15%, cum pot aplica prevederile art.2 din OUG nr.19/2012, daca in bugetul institutiei pe anul 2012 nu au fost prevazute majorari salariale?

2. In cazul salariatiilor incadrati in anii 2011, 2012 dupa aplicarea dispozitiilor Legii nr.118/2010 si Legii nr.285/2010, acestia vor beneficia de prevederile art.2 din OUG nr.19/2012 privind majorarea salariilor cu 8% incepand cu data de 01.06.2012, avand in vedere ca la incadrare salariul a fost stabilit tinandu-se cont de grila diminuata (cu 25%) si majorata (cu 15%) si de prevederile art.2 din Legea nr.285/2010 (“ In anul 2011, pentru personalul nou-incadrat pe functii, pentru personalul numit/incadrat in aceeasi institutie/autoritate publica pe functii de acelasi fel, precum si pentru personalul promovat in functii sau in grade/trepte, salarizarea se face la nivelul de salarizare in plata pentru functiile similare din institutia/autoritatea publica in care acesta este incadrat”)?

3. Salariatii care au beneficiat de prevederile HG nr. 1.225 / 2011, pentru stabilirea salariului de baza minim brut pe tara garantat in plata (700 lei), li se vor majora salariile tot cu 8% incepand cu data de 01.06.2012?

Exemplu: un muncitor necalificat
- avea salariul de baza de 669 lei la 31.12.2011 si conf. HG 1.225 / 2011 a devenit 700 lei la 1 ianuarie 2012

- la data de 01.06.2012 care este salariul de baza corect?
a) salariul de baza de 669 lei majorat cu 8 %
b)salariul de baza de 700 lei majorat cu 8 %
@lilicris,

1.In ce sector bugetar va desfasurati concret activitatea?Cine este ordonatorul de credite principal? Solutia cred ca ar fi sa intreprindeti masuri pt. aprobarea unei rectificari pe plus a cheltuielilor cu personalul din BVC,cu suma aferenta necesara cresterilor salariale prin diminuarea corespunzatoare a veniturilor incasate.
2.La intrebarile 2 si 3,raspunsul este afirmativ,da se aplica in ambele situatii,avand in vedere ca cresterea se aplica la nivelul salariilor din 31 mai 2012.

Tineti seama si de prevederile cuprinse la art.2din OUG19/2012:

Art. 2
(1) Pentru personalul din autoritatile si institutiile publice finantate integral din venituri proprii, aflate in subordinea, sub autoritatea, in coordonarea Guvernului, ministerelor si a celorlalte organe de specialitate ale administratiei publice centrale si locale, precum si din cele aflate in coordonarea primului-ministru si cele aflate sub controlul Parlamentului, care in anul 2012 are salariile stabilite potrivit art. 4 alin. (3) si art. 11 din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 80/2010 pentru completarea art. 11 din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 37/2008 privind reglementarea unor masuri financiare in domeniul bugetar, precum si pentru instituirea altor masuri financiare in domeniul bugetar, aprobata cu modificari si completari prin Legea nr. 283/2011, cuantumul brut al salariilor de baza/soldelor functiei de baza/salariilor functiei de baza/indemnizatiilor de incadrare se majoreaza potrivit art. 1 alin. (1), fara a depasi nivelul stabilit potrivit anexei nr. VIII la Legea-cadru nr. 284/2010 privind salarizarea unitara a personalului platit din fonduri publice, cu modificarile ulterioare.
(2) Pentru personalul din autoritatile si institutiile publice finantate integral din venituri proprii, aflate in subordinea, sub autoritatea, in coordonarea Guvernului, ministerelor si a celorlalte organe de specialitate ale administratiei publice centrale si locale, precum si din cele aflate in coordonarea primului-ministru si cele aflate sub controlul Parlamentului, ale carui contracte colective de munca isi inceteaza valabilitatea dupa data intrarii in vigoare a prezentei ordonante de urgenta, salariile se stabilesc potrivit anexei nr. VIII la Legea-cadru nr. 284/2010, cu modificarile ulterioare.

@gd,

Daca sal. avut la data de 31 mai 2012 era 700lei,la data de 1 iunie 2012 pt. cazul prezentat este 700x108%=756lei(cresterea se aplica la sal avut la data de 31 mai 2012)
Art. 1OUG19/2012:
(1) Cuantumul brut al salariilor de baza/soldelor functiei de baza/salariilor functiei de baza/indemnizatiilor de incadrare de care beneficiaza personalul platit din fonduri publice se majoreaza in doua etape, astfel:
a) cu 8%, incepand cu data de 1 iunie 2012, fata de nivelul acordat pentru luna mai 2012;
ContSters136493, utilizator
Plecand de la:
- L. 284/2010 la art. 12: salariul brut, cuprind salariul de baza, sporurile, compensatiile, precum si celelalte elemente ale sistemului de salarizare.
- HG nr. 1.225 / 2011,..., pentru stabilirea salariului de baza minim brut pe tara garantat in plata -700 lei
- OUG nr.19/2012 ,.., cuantumul brut al salariilor de baza se majoreaza....

revenind la exemplu: un muncitor necalificat
- avea salariul de baza de 669 lei la 31.12.2011 si conf. HG 1.225 / 2011 a devenit 700 lei la 1 ianuarie 2012

- in situatia in care isi desfasura munca noaptea , salariul brut depasea 700 lei iar calculele se faceau plecand de la sal baza 669 lei; la munca de zi se acorda o suma pana la 700 lei brut
- daca aceasta situatie se repeta de la 01.06.2012, care cuantum brut al salariilor de baza se majoreaza cu 8%, cel cu 669 lei sau cu 700 lei?
Am intrebat si la c.conturi dar nu m-au lamurit deloc
1.Un angajat cu norma intreaga nu putea sa aiba la 31 decembrie 2011un salariu de baza brut sub 670lei,deci nu cred ca 669 este salariul de baza brut pt. acea data! Probabil de la 670 s-a adus la 700...

2.Asa dupa cum spuneam si dupa cum reglementeaza de altfel si OUG19/2012,cresterea se aplica la salariul de baza brut din luna mai 2012,care a fost in cazul dvs. de 700lei.si la cuantumul sporurilor.Astfel,
Salariul brut in iunie va fi : salariul de baza brut (700x108%)+sporuri x108%

3.Nelamurirea provine de la calculul sporului,pt. ca acesta nu se calculeaza prin aplicarea procentului la salariul de baza brut actual,cum ati fi inclinat sa credeti,adica cel majorat in prezent cu 8%,ci la salariul de baza brut avut la 31 dec.2009,(inainte de introducerea sporurilor la 1 ianuarie 2010),cuantumul rezultat se diminueaza cu 25%se majoreaza cu 15%si in final se majoreaza cu 8%.

Sa presupunem ca in 31 dec.2009 un angajat a avut un salariu de incadrare ,(de baza) brut de 800lei si primea un spor de 15%Cuantum spor =800x15%=120lei
Cuantum spor in per.1iulie2010-31 dec2010=120x75%=90lei(s-a redus cu 25%)
Cuantum spor in per.1ianuarie 2011-31 mai 2012=90x115%=104lei(majorarea cu 15%)
Cuantum spor in per.1 iunie 2012-30 noiembrie 2012=104x108%=112lei(majorarea cu 8%)

Deci ,in mod identic calculati sporul sau tariful orar pornind de la salariul de baza brut al angajatului din decembrie 2009.
ContSters136493, utilizator
As mai adauga si eu o intrebare legata de acest subiect:

Stimulentele incluse in salariul de baza incepand cu anul 2012, conform Legii 283/2011, art.10, se vor majora de la 1 iunie 2012 cu procentul de 8%, prevazut de OUG 19/2012?
Eu personal consider ca nu trebuie majorate, deoarece exista art.11 care spune ca:

Art. 10. - (1) Începând cu anul 2012, salariile de bază ale personalului din instituţiile şi autorităţile publice care beneficia de stimulente în temeiul actelor normative prevăzute la art. I – VIII din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 71/2011 pentru modificarea unor acte normative în vederea eliminării prevederilor referitoare la acordarea de stimulente pentru personalul din sectorul bugetar, se calculează prin includerea în acestea a nivelului mediu lunar al acestor drepturi plătit în anul 2010.
(2) Prin ordin/decizie a ordonatorului principal de credite se stabilesc procedura şi criteriile pe baza cărora se stabilesc noile salarii de bază.
(3) Sumele care vor fi incluse în salariile de bază conform alin.(1), în mod cumulat pe ordonator de credite, la nivelul anului 2012, nu pot depăşi nivelul fondului total de stimulente plătite în anul 2010.

Art. 11. - (1) În anul 2012, indemnizaţiile, compensaţiile, sporurile, majorările salariilor de bază şi alte drepturi acordate potrivit actelor normative în vigoare se stabilesc fără a lua în calcul drepturile incluse în salariul de bază conform prevederilor art. 14 din Legea nr. 285/2010 şi art. 10 din prezenta ordonanţă de urgenţă.

Deoarece am discutat cu mai multi colegi de la alte institutii din subordinea ministerului nostru care au majorat si aceasta suma (adica stimulentele incluse in salariul de baza), iar eu deja am dat deciziile fara a majora aceasta suma, iar unii dintre cei care initial au dat decizii de majorare ca si mine acum le-au revocat si au calculat majorarea inclusiv la stimulente, as dori sa stiu cum ati procedat si cum ati interpretat aceste articole.
Cei mai multi spun ca nu e o majorare salariala ci o recuperare a drepturilor taiate, corect, dar, stimulentele nu au intrat sub incidenta legii 118/2010 de diminuare cu 25%...