Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Inregistrare PFA Servicii IT
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Inregistrare PFA Servicii IT

Buna ziua. Sunt angajat la o firma de consultanta software (functia consultant implementare). As vrea sa deschid un PFA si sa ma ocup de service IT si nu stiu daca asta intra in contradictie cu serviciul... am voie, ce restrangeri, etc.
Daca da, presupun ca trebuie stabilit clar un cod CAEN pe care pot sa-l folosesc in conditiile in care activitatile IT desfasurate pot fi de la service pana la administrare retele, diagnosticare, etc.
Multumesc.
Pentru a vedea daca ai dreptul sau nu sa desfasori activitatea asta trebuie sa verifici Contractul de munca pe care il ai incheiat; in rest nu exista limitari.
Pentru a presta o activitate ca si PFA trebuie sa ai calificare pentru respectiva profesie; poti dovedi cu orice act (diplome, cursuri, studii - depinde de situatie). Pentru administrare retea, service calculatoare / retele, nu cred ca iti cere vreo calificare speciala.

Ca si cod CAEN poti folosi 9511, 6202, 6203, 6190, etc (poti alege oricate coduri vrei - dar unele necesita calificare).