Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... In ce mod poate sa fie schimbat cenzorul asociatiei?
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

In ce mod poate sa fie schimbat cenzorul asociatiei?

Sunt Presedinte al Comisiei de cenzori, ales in Adunarea generala a propietarilor, care a avut loc in anul 2002. In anul 2005 mi s-a intocmit o "Conventie civila de prestari servicii" pentru o perioada de 4 ani, pana inluna aprilie 2008.
Fara sa mi se faca nicio notificare, de cateva luni listele de plata afisate sunt semnate de o persoana "numita de catre primarie" ( dupa spusele doamnei administrator), Angajarea, sau numirea inlocuitorului meu nu a fost hotarata de catre adunarea generala, care nu s-a mai tinut din anul 2005.
Conventi civila incheiata, la capitolul: "Incetarea conventiei civile" precizeaza ca aceasta inceteaza :
1-prin acordul scris al partilor,
2- din initiativa motivata a uneia din parti, cu un preaviz de 15 zile.
Nici una din aceste cerinte nu a fost indeplinita, in schimb am fost lasat in continuare sa prestez muunca.
Doresc sa aflu daca procedura inlocuirii mele afost legala, si daca actul incheiat in forma aratata, capata dela sine aspectul unui C.M. pe durata nedeterminata, din moment ce prestez in continuare munca de cenzor.
LA MULTI ANI!, doresc tuturor cititorilor acestei rubrici, alaturi de sincerele mele multumiri pentru ajutorul pe care sper sa il primesc. A.N.T.

Potrivit Legii 230/2007, la adunarea generală de constituire a asociaţiei de proprietari, proprietarii vor alege dintre cei prezenţi un comitet executiv, format din preşedintele asociaţiei de proprietari şi un cenzor sau o comisie de cenzori, şi vor hotărî numărul membrilor acestora şi durata mandatelor lor. Dacă dintre membrii asociaţiei de proprietari nu se poate alege un cenzor sau comisia de cenzori, atunci adunarea generală a proprietarilor membri ai asociaţiei de proprietari va mandata comitetul executiv pentru angajarea unui cenzor din afara asociaţiei de proprietari, persoană fizică ori juridică de specialitate, pe bază de contract sau convenţie de prestări de servicii. Deci numai adunarea generala are aceste atributii iar activitatea de sprijin si indrumare a consiliului local nu are in vedere in nici un caz numirea unui cenzor. Pentru clarificarea situatiei ar fi indiciat convocarea adunarii generale a proprietarilor.
Contractul civil de prestari servicii nu poate fi asimiliat unui contract de munca pe durata determinata deoarece au regium juridic distinct, mai mult decit atit in art. 33 din Legea 230/2007 se arata expres ca cenzorul sau cenzorii aleşi ai asociaţiei de proprietari pot fi remuneraţi pe baza unui contract de mandat, conform hotărârii adunării generale a proprietarilor, la data adoptării bugetului anual de venituri şi cheltuieli, situatie care exclude de plano existenta unui contract individual de munca
Imi cer scuze pentru faptul ca nu stiu sa va dau un raspuns corect la solicitarea d-voastra utilizator tonyyyy, dar utilizator top dan va dat un raspuns cat se poate de corect si legal.Am si eu o problema pe care partial am mai dicutat-o dar poate nu am fost prea explicita si anume: Ce poate face pres. com. de cenzori in cazul in care nu este solicitat sub nici o forma si se mareste salariul femei de serviciu care este si presedintele asociatiei de proprietari, cu acordul a doua persoane din comitet + presedintele( f.s.), si presed.as.de prop. ia hotararea de unul singur si semneaza modernizarea liftului si ulterior dupa 30 de zile (atat a tinut reparatia) semneaza si receptia lucrari ( fara a se face receptia in prezenta si altor persone din com. sau din afara acestuia).
Rog un raspuns cat se poate de legal sau un sfat de la o persoana care a trecut prin asa ceva.
Va multumesc.
VA UREZ DE SARBATORILE DE IARNA MULTA VESELIE, BUCURIE SI ANUL CE VINE SA VA INDEPLINEASCA TOATE DORINTELE.
LA MULTI ANI!
De acodr cu ambele raspunsuri. Cenzorul ales de adunarea generala este mai puternic decat presedintele, comitetul executiv , administrator, casier, contabil... deoarece controleaza activitatea acestora. Dar trebiue sa-si exercite atributiunile si prin intocmirea de documente, de ferificari lunare, semestriale si mai ales cel putin odata pe an sa prezinte in fata adunarii generale un raport cu tot ce a constatat in activitatea asociatiei. Daca nu se mai tinute ad generala trebuie si cenzorul sa faca demersuri impreuna cu cei din comitet sau 20% din proprietari pentru convocarea acesteia.
Numai un cenzor angajat de comitet si presedinte poate fi demis sau scos din functie de presedinte. Un cenzor ales de adunarea generala poate fi reales sau nu tot de adunarea generala. Eu in locul dv mi-as da demisia si la prima adunare generala as prezenta un raport obiectiv si as solicita ca participantii la adunare sa hotarasca cine este cenzor sau chiar presedinte si membrii comitetului. Nimeni nu este batut in cuie pe aceste functii.
LA MULTI ANI !
Multumesc celor care m-au sprijinit dand dovada ca (mai) exista (totusi) multi oameni de bine in jurul nostru. O stima deosebita imi exprim pentru utilizator top dan, care in mod dezinteresat si deosebit de competent, ne sprijina in greutatile prin care rautatile semenilor ne obliga sa trecem.
Alaturi de multumirile cuvenite, trimit raspuns catre utilizator adm. Nu in sens de ...consolare! Aveti totusi unele reminiscente din structura de conducere a asociatiei.. Aveti presedinte, chear daca este si femeie de serviciu, Mai gasiti si urme ale comitetului executiv... La noi, asociatia este atipica. Prsedintele s-a autointitulat "presedinte onorific". De doua luni a demisionat prin postarea demisiei sale in avizier. Comitetul executiv a fost desfiintat de catre presedinte prin lipsirea comitetilui de orice activitate. Nu s-a tinut NICi MACAR ODATA, o sedinta a comitetului executiv. Administratorul s-a autointitulat "casiera" deoarece am obligat-o sa prezinte atestatul prevazut de lege. Acest atestat nu avea cum sa il obtina, deoarece este semianalfabeta. Are insa puteri discretionale in cardul asociatiei. Aduna banii de la propietari, ii pastreza asupra sa cate 2-3 luni de zile, face toate platile din propria poseta. Si...multe multe altelele! Doamna de care scriu este presedinte al asociatiei din anul 2000 (!)
Am sesizat Prmaria sect 1 de patru ori. Raspunsuri evazive , cam pe alaturi de cele sesizate de mine. Adunare generala nu pote fi tinuta. Afisele lipite de mine pe geamul avizierului, cabina liftului,aufost desprinse de nenumarate ori, de cei care aveau interesul ca adunarea sa nu aiba loc. Astfel am raspuns si ultimului utilizator.
Inca odata sincere multumiri si LA MULTI ANI ! si succese depline in tot ce infaptuiti.
Multumesc celor care m-au sprijinit dand dovada ca (mai) exista (totusi) multi oameni de bine in jurul nostru. O stima deosebita imi exprim pentru utilizator top dan, care in mod dezinteresat si deosebit de competent, ne sprijina in greutatile prin care rautatile semenilor ne obliga sa trecem.
Alaturi de multumirile cuvenite, trimit raspuns catre utilizator adm. Nu in sens de ...consolare! Aveti totusi unele reminiscente din structura de conducere a asociatiei.. Aveti presedinte, chear daca este si femeie de serviciu, Mai gasiti si urme ale comitetului executiv... La noi, asociatia este atipica. Prsedintele s-a autointitulat "presedinte onorific". De doua luni a demisionat prin postarea demisiei sale in avizier. Comitetul executiv a fost desfiintat de catre presedinte prin lipsirea comitetilui de orice activitate. Nu s-a tinut NICi MACAR ODATA, o sedinta a comitetului executiv. Administratorul s-a autointitulat "casiera" deoarece am obligat-o sa prezinte atestatul prevazut de lege. Acest atestat nu avea cum sa il obtina, deoarece este semianalfabeta. Are insa puteri discretionale in cardul asociatiei. Aduna banii de la propietari, ii pastreza asupra sa cate 2-3 luni de zile, face toate platile din propria poseta. Si...multe multe altelele! Doamna de care scriu este presedinte al asociatiei din anul 2000 (!)
Am sesizat Prmaria sect 1 de patru ori. Raspunsuri evazive , cam pe alaturi de cele sesizate de mine. Adunare generala nu pote fi tinuta. Afisele lipite de mine pe geamul avizierului, cabina liftului,aufost desprinse de nenumarate ori, de cei care aveau interesul ca adunarea sa nu aiba loc. Astfel am raspuns si ultimului utilizator.
Inca odata sincere multumiri si LA MULTI ANI ! si succese depline in tot ce infaptuiti.