avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 373 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Impartirea datoriilor
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Impartirea datoriilor

Buna seara,
va rog sa ma indrumati intr-o situatie:
Sunt separat de sotie si platesc lunar 4 banci.La una este codebitor sotia dar refuza sa o plateasca macar pe aceasta .Mentionez ca imprumuturile s-au facut pentru nunta,masina spalat,calculator,automobil,lucrare dentara-sotie,bunuri pe care le-am impartit de comun acord.
Cum pot proceda sa preia si fosta sotie din rate, deoarece ea nu doreste sa se implice financiar iar parte din bunuri iau revenit, iar dantura ii apartine.
Aceasta situatie a devenit de nesuportat deoarece nu mai am din ce trai.
Ce se poate intampla daca nu mai platesc,am datorii la intretinere si utilitati.
Salariul meu este de 1800 lei dintre care 1500 lei dau la banci.
Va rog sa ma ajutati. Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: AV. GABRIELA GERBER , Avocat 14:42, 10 Iunie 2012
Daca sunteti separati in fapt, ar trebui sa divortati, iar dupa pronuntarea divortului sa efectuati partajul bunurilor si datoriilor comune.
Nu ati procedat bine impartind bunurile dobandite, nu si datoriile.

Incercati un partaj voluntar la notariat in care fiecare sa preia bunuri, dar si datorii.

Daca sotia nu este de acord, atunci singura varianta este de a face partajul in instanta.

Conf art.351NCC- sotii raspund cu bunurile comune pentru:
a) oblig nascute in legatura cu conservarea, administrarea sau dobandirea bunurilor comune
b) obligatiile pe care le-au contractat impreuna
c) obligatiile asumate de oricare dintre soti pentru acoperirea cheltuielilor obisnuite ale casatoriei.

Alin.2 art.352- sotul care a platit datoria comuna are un drept de retentie asupra bunurilor celuilalt sot pana la acoperirea integrala a creantelor pe care acesta i le datoreaza.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Datorii la banca - raspunderea comuna a sotilor florycyka florycyka in cazul in care sotia are mostenire casa de la parinti si sotul face o datorie la banca fara sa stie sotia, ea nu a semnat nimic si sotul nu mai plateste ... (vezi toată discuția)
Executare silita datorii catre stat catallin72 catallin72 daca am sechestru pe casa pentru neplata datoriilor catre stat(am o inteprindere individuala)poate sa imi ia casa chiar daca e proprietara si sotia? (vezi toată discuția)
Pasiv partaj TheThunder49 TheThunder49 Bună seară! Am și eu următoarea nedumerie: A și B căsătoriți. A (în timpul căsătoriei) contractează două credite de nevoi personale. La partajul ... (vezi toată discuția)