Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... Avocat prestatie slaba
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

Avocat prestatie slaba

Am angajat un avocat pentru un partaj succesoral , am platit cat mi-a cerut i-am dat actele cerute si de fiecare data ma punea sa platesc si alte taxe .Cand era ziua procesului sau si inainte de proces il cautam la telefon si imi inchidea telefonul in sala venea dupa ce se termina infatisarea ,s-a aliat si cu celalant avocat al parti adverse si atunci am renuntat la el . Intrebarea mea este pot sa-i cer sa-mi restituie macar jumatate din suma pe care iam dat-o si daca nu mi-o da sa-l pot raporta la un for superior lui .Multumesc
Puteti face o plangere la Barou, dar din punctul meu de vedere fara sanse reale de a obtine ceva. Obligatia avocatului e una de mijloace de diligenta si nu una de rezultat ( adica trebuie sa faca tot ce poate ... ).
Ii puteti cere o situatie a banilor cheltuiti: cat a fost pentru taxe de timbru, cat pt expertize, cat a fost onorariu, daca considerati ca ati platit prea multi bani, cu toate ca un proces de partaj este unul costisitor si de durata. Onorariul eate dimensionat si in functie de durata procesului, de numarul de termene si durata acestora, de complexitatea cazului, de demersurile ce trebuiesc efectuate. Aveti acest drept conform contractului.
Puteti sa faceti si o sesizare la baroul din care acesta face parte.