Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... vize
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

vize

Sunt cetatean roman, domiciliul in Romania, dar locuiesc in strainatate. Sotia si copii nu au pasapoarte romanesti, doar unuia din baieti am reusit sa-i transcriu certificatul de nastere. Vreau sa vin in tara cu familia si as vrea sa stiu daca pot sa obtin vize pentru membrii familiei mele cu pret redus sau deoarece calatoresc impreuna cu mine nu le trebuie viza( stiu ca legislatia europeana prevede ceva in acest sens). Daca cineva poate sa-mi dea informatii exacte. Dupa ce obtin informatii exacte voi telefona la ambasada. In cei de acolo nu am incredere.

Multumesc
Pentru copii nu puteti solicita viza. Daca dumneavoastra sunteti cetatean roman, copiii au dobandit prin nastere si cetatenia romana. Trebuie sa inregistrati si nasterea celui de-al doilea copil si eventual sa le obtineti pasapoarte romanesti, ca sa fiti sigur ca nu veti avea probleme la intrarea/iesirea din Romania.
In privinta sotiei, nu ati precizat ce cetatenie are, ce tip de viza solicitati (care este scopul si durata calatoriei), eventual daca detine permis de sedere in vreun stat UE. In orice caz, daca detineti certificat de casatorie romanesc, viza romana se acorda in regim de gratuitate, conform art. 2 din normele metodologice de aplicare a OG 102/2005.
Pentru mai multe info: [ link extern ] /