Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Anulare pensie agricultor
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Anulare pensie agricultor

Buna ziua,

Aveti idee care ar putea fi cauza pentru care bunica a primit o hartie in 2011 (a lipsit de la adresa de corespondenta) in care i se preciza ca a fost sistata pensia ei de agricultor de 150 de lei si ramane doar cu pensia de urmas de 350 constituindu-se totodata si un debit pentru perioada 2008 - 2010 in care ar fi incasat in mod eronat pensia de agricultor si pentru care i se opresc acum 50 de lei lunar. Interzice legislatia incepand cu 2008 cumularea pensiei de agricultor cu cea de urmas?

Nu se poate cumula pensia proprie,cu cea de urmas.

Legea 263/2010

Art. 92
Sotul supravietuitor care are dreptul la o pensie proprie si indeplineste conditiile prevazute de lege pentru obtinerea pensiei de urmas dupa sotul decedat poate opta pentru cea mai avantajoasa pensie.

Legea 19/2000

Art. 74. - Sotul supravietuitor care are dreptul la o pensie proprie si indeplineste conditiile prevazute de lege pentru obtinerea pensiei de urmas dupa sotul decedat poate opta pentru cea mai avantajoasa pensie.

Decizia Casei locale este corecta.
Carp Mircea, utilizator