Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Bilet tratament pensionar
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Bilet tratament pensionar

Buna seara,
Va rog sa ma lamuriti cum pot afla motivul, de ce nu sa abrobat cererea depusa pentru un bilet de tratament in luna aprilie? Mama mea este pensionara anticipat partial, ce trebuie sa fac? Cui ma pot adresa, contesta??
Va multumesc!
Este bine sa luati legatura cu cei de la Bilete de tratament. Insa trebuie sa stiti ca numarul de bilete de tratament este limitat, adica nu exista bilete pentru toti beneficiarii de pensie. Actul normativ care reglementeaza aceste aspecte este HG nr. 150/2012 privind acordarea prestatiilor sub forma biletelor de tratament balnear pentru anul 2012, prin sistemul organizat si administrat de Casa Nationala de Pensii Publice.
Art. 2 - HG nr. 150/2012
In unitatile de tratament balnear, proprietate a Casei Nationale de Pensii Publice, este asigurat pentru anul 2012 un numar de 53.499 de locuri la tratament balnear, repartizate pe maximum 17 serii de trimitere.