Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... cum pot sa prelungesc maternitatea
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

cum pot sa prelungesc maternitatea

am o fetita de un an si 2 luni acuma sunt insarcinata iar.cand trebuie sa nasc ca sa imi prelungeasca indemnizatitia sau daca o sa mai primesc indemnizatie ?se pote sa mai iau si la al doilea copil?
1. Oricum va fi veti primi indemnizatie pentru concediu crestere copil (CCC) si pentru al doilea copil.

2. Daca veti naste inainte de a se termina CCC1 veti intra direct in CCC2 imediat ce se termina CCC1 si veti primi aceeasi indemnizatie ca la CCC1 dar:
- nu mai mult de 3400 lei daca optati pentru CCC2 pana la 1 an;
- nu mai mult de 1200 lei daca optati pentru CCC2 pana la 2 ani.

3. Deoarece primul copil este nascut in 2011 pe perioada de la nasterea celui de al doilea copil si pana veti intra in CCC2 veti primi in plus 600 lei pe luna.

4. - Daca copilul se va naste dupa ce se termina CCC1 atunci va trebui sa reluati activitatea si apoi, pentru a intra in CCC2, veti proceda asa cum ati facut pentru a intra in CCC1.
- In acest caz se va calcula alta indemnizatie egala cu 75% din veniturile nete pe cele 12 luni premergatoare nasteii copilului (in aceste luni intra si lunile de CCC1 cu indemnizatia corespunzatoare).