Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... contract casa
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

contract casa

am cumparat in 1995 un teren,pe care am construit o casa cu autorizatie de constructie,am schimbat si nr postal(din39 in 39b)platesc impozit la sect 5,toate utilitatile sunt pe numele nostru pe aceasta adresa.Dar eu ca act al casei am actul de vanzare cumparare el terenului,autorizatia de constructie si schimbarea nr postal .trebuie sa obtin un act pe casa sau cele enumerate mai sus sunt de ajuns?
multumesc
Cand ati finalizat constructia trebuia sa incheiati un proces verbal cu constructorul, ocazie la care ar fi fost prezent si un reprezentant al primariei. Documentul de receptie se semneaza de catre constructor, beneficiar si primarie, apoi , impreuna cu documentatia cadastrala , se intabuleaza in cartea funciara. Procesul verbal inregistrat in cartea funciara reprezinta "actul casei", impreuna cu incheierea de intabulare si fisa bunului imobil (documentatia cadastrala)
si acum ce ma sfatuiti sa fac pt ca receptia o am facuta?
multumesc
~ Conținut șters la cerere ~