Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Cumparare casa pe teren concesionat
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Cumparare casa pe teren concesionat

Daca vreau sa cumpar o casa construita de proprietar pe teren concesionat de primarie, ce fel de document cadastral trebuie sa prezinte vanzatorul?
Presupun ca nu are dosar cadastral pentru teren, care nu-i apartine. Cadastrul ar trebui facut de primarie, nu de vanzator.
Cadastrul pentru constructie si cel pentru teren sunt doua probleme separate?
Cum se intabuleaza o asemenea casa?
Se poate face act notarial de cumparare si cum anume?
laurentiubogdan, utilizator
Pentru teren documentaţia cadastrală este avizată şi cartea funciară deschisă pentru UAT-lui de care aparţine terenul, pentru construcţii se crează cartea funciară separată pe numele proprietarului în baza autorizaţiei de construire şi a procesului verbal de recepţie la terminarea lucrărilor ,conform prevederilor art. 95, al.1 şi 2 din ordinul nr. 633/2006 modif. şi completat.