Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Hotarare judecatoreasca definitiva si irevocabila
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Hotarare judecatoreasca definitiva si irevocabila

exista totusi vreo modalitate de a contesta o hotarare judecatoreasca definitiva si irevocabila de executare a pedepsei?
Pe ce motiv?
avocatul l-a mintit spunandu-i ca i s-a dat pedeapsa cu executare cand de fapt era cu suspendare si i-a sugerat sa faca recurs in urma caruia judecatorul i-a dat cu executare definitiv si irevocabil.el era plecat din tara si s-a judecat in lipsa,avocatul respectiv este in arest acum din pricina altor motive
Nu avea cum in recursul propriu sa i se agraveye starea, adica sa i se dea o pedeapsa cu suspendare, cand avusese cu executare. Probabil ca a facut recurs si procurorul si asa se explica agravarea situatiei in recurs.
Puteti formula contestatie in anulare sau revizuire, dar motrivele sunt strict reglementate de lege.
ingreunarea situatiei inculpatului nu poate avea loc in cazul in care recursul este declarat de catre acesta. deci, in mod cert a fost facut recurs si de catre PArchet, recurs ce a fost admis.
nu este culpa avocatului in sensul ca pedeapsa mai gra nu a fost pronuntata din cauza recursului facut de catre avocat ci din cauza recursului facut de catre Parchet.
el nu avea cu executare in prima instanta.i s-au dat 2 ani cu suspendare.apoi dupa ce avocatul i-a spus prin telefon,mintind, ca are 2 ani cu executare, el a zis sa faca recurs iar,si atunci i s-a dat 3 ani cu executare
Andreeacreatza, utilizator