Forum Discuţii juridice Executare silită reevaluare imobil ipotecat
Discuție deschisă în Executare silită

reevaluare imobil ipotecat

Pot cere in instanta reevaluarea unui imobil cu care am venit in garantie intr-un contract ipotecar, care dintr-un cf. 3 a fost ''transformat'' intr-un cf. 1?
In raportul de evaluare, pe care l-am vazut acum 2 zile, apar oferte de la diferite agentii imobiliare, dar pt. cf.1, iar imobilul meu este un cf. 3, dupa cum am mentionat.
De ce sa platesc mai mult decat este valoarea reala a imobilului?
Desi nu am prea inteles cele expuse de dvs, pot totusi sa va spun urmatorul lucru: cu imobilul respectiv ati garantat un imprumut. Faptul ca din raportul de evaluare a rezultat o valoare peste asteptarile dvs nu poate fi decat binevenita, pentru ca intr-un contract de garantie imobiliara (contractul de ipoteca) valoarea bunului garantat trebuie sa fie mai mare decat valoarea imprumutului acordat. Altminteri, riscati ca banca sa va ceara garantii suplimentare.