Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... conditii de aprobare a unei lucrari in zona comuna ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

conditii de aprobare a unei lucrari in zona comuna dintr-un imobil cu ap proprietate personala

Intr-un imobil de 7 nivele cu apartamente proprietate personala exista cablu TV tras prin strapungerea tuturor etajelor si alt cablu subteran, optic.
Se doreste de un nr de proprietari tragerea altui cabluTV pentru o alta companie, prin alta strapungere a etajelor. Un nr de proprietari este impotriva, argumentand afectarea rezistentei imobilului.
Dorim sa respectam legea si iata intrebarea: care este procentul din nr de proprietari care trebuie sa aprobe efectuarea unei astfel de lucrari si unde este prevazuta aceasta reglementare din punct de vedere legal?
Multumesc celor care vor impartasi aici cunostintele si experienta!
mariaba, utilizator
Trebuie aprobarea a 50% + 1 dintre proprietari.
Pentru orice problema legata de Asociatia de Proprietari puteti consulta Legea 230/2007 si HG 1588/2007.
Fiind o problema administrativa, in opinia mea este de ajuns acordul comitetului executiv.
Art. 11. - (2) Proprietarul nu poate schimba aspectul sau destinatia proprietatii comune fara a obtine mai intai acceptul din partea asociatiei de proprietari.

In consecinta pentru respectarea normelor in vigoare orice interventie asupra partii comune ,
legal ,se poate realiza numai cu acordul asociatiei de proprietari
@mariaba
Se doreste de un nr de proprietari tragerea altui cabluTV pentru o alta companie, prin alta strapungere a etajelor. Un nr de proprietari este impotriva, argumentand afectarea rezistentei imobilului.

Este acelasi lucru cu tragerea unei coloane de gaze, strapung intre etaje, trebuie acordul proprietarilor.
Multumesc pentru raspunsuri.
Pentru claritate: acordul a jumatate +1 din proprietari inseamna "acordul proprietarilor" sau "acordul asociatiei de proprietari" pentru cazul in speta?
Nu am consultat inca legea ce mi-a fost recomandata dar o voi face!
mariaba, utilizator