avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 486 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... conditii de aprobare a unei lucrari in zona comuna ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

conditii de aprobare a unei lucrari in zona comuna dintr-un imobil cu ap proprietate personala

Intr-un imobil de 7 nivele cu apartamente proprietate personala exista cablu TV tras prin strapungerea tuturor etajelor si alt cablu subteran, optic.
Se doreste de un nr de proprietari tragerea altui cabluTV pentru o alta companie, prin alta strapungere a etajelor. Un nr de proprietari este impotriva, argumentand afectarea rezistentei imobilului.
Dorim sa respectam legea si iata intrebarea: care este procentul din nr de proprietari care trebuie sa aprobe efectuarea unei astfel de lucrari si unde este prevazuta aceasta reglementare din punct de vedere legal?
Multumesc celor care vor impartasi aici cunostintele si experienta!
Ultima modificare: Marți, 12 Iunie 2012
mariaba, utilizator
Cel mai recent răspuns: mariaba , utilizator 01:26, 2 Octombrie 2012
Trebuie aprobarea a 50% + 1 dintre proprietari.
Pentru orice problema legata de Asociatia de Proprietari puteti consulta Legea 230/2007 si HG 1588/2007.
Fiind o problema administrativa, in opinia mea este de ajuns acordul comitetului executiv.
Art. 11. - (2) Proprietarul nu poate schimba aspectul sau destinatia proprietatii comune fara a obtine mai intai acceptul din partea asociatiei de proprietari.

In consecinta pentru respectarea normelor in vigoare orice interventie asupra partii comune ,
legal ,se poate realiza numai cu acordul asociatiei de proprietari
@mariaba
Se doreste de un nr de proprietari tragerea altui cabluTV pentru o alta companie, prin alta strapungere a etajelor. Un nr de proprietari este impotriva, argumentand afectarea rezistentei imobilului.


Este acelasi lucru cu tragerea unei coloane de gaze, strapung intre etaje, trebuie acordul proprietarilor.
Multumesc pentru raspunsuri.
Pentru claritate: acordul a jumatate +1 din proprietari inseamna "acordul proprietarilor" sau "acordul asociatiei de proprietari" pentru cazul in speta?
Nu am consultat inca legea ce mi-a fost recomandata dar o voi face!
Ultima modificare: Miercuri, 13 Iunie 2012
mariaba, utilizator

Alte discuții în legătură

Chirie incasata de asociatie de la firma cablu tv maria1956 maria1956 fima care asigura cablu tv are instalatia pe blocul nostru( suntem proprietari din 1980).eu stau la ultimul etaj si un cablu care traverseaza strada pentru un ... (vezi toată discuția)
firme internet grigorevasile grigorevasile pot fi obligate firmele de internet sa -si ridice firele de pe terasa blocului sau sa plateasc chirie? (vezi toată discuția)
Instalare cablu de internet de catre furnizor - contract cu asociatia de proprietari Elvik Elvik Sunt presedintele Asociatiei de Proprietari in blocul in care locuiesc. Am constatat existenta unui cablu aerian de internet instalat de un furnizor local ... (vezi toată discuția)