Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Sarcina la locul de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Sarcina la locul de munca

Buna ziua,

Astazi am fost cumva amenintata de catre directorul general cum ca administratorul societatii a propus sa ma dea afara pe mine si pe o colega....asta daca eu cu colega nu ne intelegem... a fost o discutie in care eu am propus sa nu mai lucrez cu ea fiindca urla la mine si ceea ce ii dau sa traduca sau ii spun ce sa faca nu face....Mentionez ca sunt insarcinata si in 31.05.2012 am anuntat in scris printr-o adresa acest lucru conform art. 2 lit. c) din OUG 96/2003 la care am anexat documentul medical eliberat de medicul specialist.
Astazi am asistat la o sedinta la care nu s-a rezolvat nimic din partea sefilor (la sedinta au fost implicati directorul general, persoana de la resurse umane, colega mea si eu). Mai mult, la sedinta ,colega mea iar a ridicat tonul.....nici de sefi nu a ascultat.....a inceput cumva sa faca numai rau trimitand chiar si e-mail-uri mincinoase la sefi. Nu inteleg de ce nu se rezolva nimic si sunt tarata prin tot felul de sedinte acum cand sunt insarcinata.

Ce se poate intampla in aceasta situatie deloc placuta? Ma poate da afara? Este in regula sa fiu amenintata acum dupa 5 ani vechime in cadrul firmei de acest lucru si culmea cand am ramas insarcinata? Pe timpul sarcinii n-ar trebui sa fiu protejata la locul de munca?

Mi s-a intocmit un raport de evaluare privind riscurile profesionale ale salariatei gravide si in Anexa intitulata "Informare privind protectia maternitatii la locul de munca" , punctul 8, este mentinat astfel: "medicul de intreprindere nu recomanda concediu de risc maternal". Ce insemna acest lucru? Daca o sa am probleme pe parcursul sarcinii nu pot beneficia de acest concediu de risc maternal?

Va multumesc!
Medicul specialist recomandă concediul de risc maternal. Veţi naşte cumva cu medicul de întreprindere ?!
Nu, eu voi naste cu medicul specialist care este din alt oras decat orasul in care lucrez
Atunci doar medicul specialist poate recomanda concediul de risc maternal. Medicul de intreprindere va comunica medicului de medicina muncii acest lucru împreună cu fişa de identificare a riscurilor profesionale.

"Informare privind protectia maternitatii la locul de munca" este apanajul medicului de medicina muncii
Cum ramane insa cu serviciul? Au voie sa se poarte astfel cu mine?
ADRIANADetesan a scris:

Ce se poate intampla in aceasta situatie deloc placuta? Ma poate da afara? Este in regula sa fiu amenintata acum dupa 5 ani vechime in cadrul firmei de acest lucru si culmea cand am ramas insarcinata? Pe timpul sarcinii n-ar trebui sa fiu protejata la locul de munca?

Mi s-a intocmit un raport de evaluare privind riscurile profesionale ale salariatei gravide si in Anexa intitulata "Informare privind protectia maternitatii la locul de munca" , punctul 8, este mentinat astfel: "medicul de intreprindere nu recomanda concediu de risc maternal". Ce insemna acest lucru? Daca o sa am probleme pe parcursul sarcinii nu pot beneficia de acest concediu de risc maternal?

Va multumesc!

1.Nu va poate concedia,atata timp cat ati anuntat angajatorul asupra starii dvs. de graviditate,acest lucru fiind prevazut in Codul Muncii:

art60(1)lit.c din Codul Muncii:
(1) Concedierea salariatilor nu poate fi dispusa:
c) pe durata in care femeia salariata este gravida, in masura in care angajatorul a luat cunostinta de acest fapt anterior emiterii deciziei de concediere;

2.Inseamna ca locul dvs. de munca fie nu este supus unor riscuri pt. sarcina ,fie angajatorul poate lua masurile corespunzatoare recomandate ,in sensul modificarii locului de munca,schimbarii programului de lucru si din acest motiv medicul de medicina muncii nu considera necesar recomandare ca angajata insarcinata sa solicite un astfel de concediu.
Pt. problemele medicale ce apar in perioada de sarcina ,se acorda fie concediu medical pt. incapacitate temporara dee munca ,fie concediu de maternitate prenatal.Acest aspect il hotaraste medicul de familie sau medicul ce va urmareste sarcina.