Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general deplasare externa
Discuție deschisă în Contabilitate în general

deplasare externa

buna!
Va deranjez si eu cu o intrebare :( ....in cazul in care administratorul face o deplasare externa, insa nu pune la dispozitia contabilului decat un ordin de deplasare stampilat de firma externa "vizitata" se pot deconta cheltuielile?Mentionez ca nu detine bilete de transport.....deci nu prea am cum sa dovedesc ora si data trecerii prin granita, in cazul in care deplasarea se face cu masina proprie , trecerea granitei facandu-se doar pe baza de buletin....#-o cum as putea acorda diurna? Cazarea nu s-a facut la hotel...deci nu exista acte nici pt aceasta, insa din cate stiu pot deconta 0.75*150 euro.Totusi cum demonstrez numarul de zile petrecute in exterior?
Va multumesc anticipat!
Justificarea sumelor cheltuite in valuta, cu exceptia celor reprezentind drepturile de diurna, se face pe baza de documente si se aproba de catre conducatorii unitatilor trimitatoare; in cazul cheltuielilor medicale este necesar si avizul policlinicii de specialitate.
In situatia in care in unele tari, potrivit practicii existente pe plan local, nu se elibereaza documente sau acestea sint retinute de catre autoritati, sumele cheltuite se justifica pe baza de declaratie data pe propria raspundere.
In tarile in care Romania are reprezentante, declaratia se confirma de catre aceste reprezentante, daca pentru obtinerea acestei confirmari nu sint necesare cheltuieli de deplasare.

Perioada pentru care se acorda diurna in valuta se determina in functie de mijlocul de transport folosit, avindu-se in vedere:
a) momentul decolarii avionului, la plecarea in strainatate, si momentul aterizarii avionului, la sosirea in tara, si de pe aeroporturile care constituie puncte de trecere a frontierei de stat a Romaniei;
b) momentul trecerii cu trenul sau cu mijloacele auto prin punctele de trecere a frontierei sau de stat a Romaniei, atit la plecarea in strainatate, cit si la inapoierea in tara.
ioana_dd24 a scris:

buna!
Va deranjez si eu cu o intrebare :( ....in cazul in care administratorul face o deplasare externa, insa nu pune la dispozitia contabilului decat un ordin de deplasare stampilat de firma externa "vizitata" se pot deconta cheltuielile?Mentionez ca nu detine bilete de transport.....deci nu prea am cum sa dovedesc ora si data trecerii prin granita, in cazul in care deplasarea se face cu masina proprie , trecerea granitei facandu-se doar pe baza de buletin....#-o cum as putea acorda diurna? Cazarea nu s-a facut la hotel...deci nu exista acte nici pt aceasta, insa din cate stiu pot deconta 0.75*150 euro.Totusi cum demonstrez numarul de zile petrecute in exterior?
Va multumesc anticipat!

Pentru cazare se poate deconta o suma de 0.75*plafonul pentru tara in care s-a facut deplasarea. Administratorul da o declaratie pe proprie raspundere ca s-a cazat in perioada....
Pentru diurna e un pic mai complicat sa dovediti data plecarii si a sosirii. Pe ordinul stampilat de firma externa (se mai pun stampile in afara tarii?) sau semnat de reprezentantul acesteia se trec datele de sosire/plecare, repectiv orele. Ce-i drept acestea nu coincid cu ora de plecare/ sosire in tara. Cred ca de folos ar fi un bon de benzina de pe traseu(plecare/sosire). Daca are ora de emitere se poate face un calcul al zilelor de diurna in baza ordinului si al bonurilor de benzina. Se poate stampila/ semna ordinul de deplasare cu trecerea orei si la statia de benzina unde alimentati cand plecati/ sau va intoarceti din tara. Ideea este sa convingeti inspectorul fiscal prin documentele pe care le aveti ca ati calculat corect numarul de zile de diurna acordata. Neexistand niste bilete nu sunt date/ore certe si trebuie sa pregatiti "un pachet" convingator.
pana la urma cum ai rezolvat problema cu deplasarea?