Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... accident auto
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

accident auto

Salutare, sunt un nou membru al acestui site. As dori sa va prezint un caz - un conducator auto a condus sub influenta alcoolului (0,83) si a lovit alte masini (nu stiu cat de grav au fost lovite - cert e ca trebuie sa le plateasca daunele). La fata locului a venit politia, s-a incheiat proces-verbal (nu stiu daca i-a dat si amenda), dupa care persoana in cauza a fost de acord sa merga la IML pentru a i se recolta sange, apoi a fost la sectie sa i se faca dosar penal. Intrebarea mea este urmatoarea care este sanctiunea minima in acest caz???Va multumesc si astept cu interes raspuns.
Sanctiunea minima este pedeapsa de 1 an cu suspendarea conditionata a pedepsei, insa daca se aplica circumstante atentuante se poate cobori sub acest minim.
buna ziua !

As dori sa imi dati si mie va rog , un sfat!
Sotul meu a avut un accident de circulatie , in urma caruia un om a decedat. Accidentul a avut loc la 300 kilometri de domiciliul nostru , singurul supravietuitor din acest accident este sotul meu. Va rog foarte frumos sa imi spuneti daca este posibil stramutarea procesului in localitatea de domiciliu al sotului , deoarece cheltuielile sunt enorme si nu am posibilitatea de a le acoperii.

Cu mii de multumiri Ana !
Zyzu a scris:

buna ziua !

As dori sa imi dati si mie va rog , un sfat!
Sotul meu a avut un accident de circulatie , in urma caruia un om a decedat. Accidentul a avut loc la 300 kilometri de domiciliul nostru , singurul supravietuitor din acest accident este sotul meu. Va rog foarte frumos sa imi spuneti daca este posibil stramutarea procesului in localitatea de domiciliu al sotului , deoarece cheltuielile sunt enorme si nu am posibilitatea de a le acoperii.

Cu mii de multumiri Ana !

Strămutarea pricinilor, de la o instanţă la alta, intervine în cazurile arătate de lege, ori de câte ori judecata în bune condiţii a pricinii la instanţa competentă, care a fost sesizată ar putea fi periclitată, datorită unor împrejurări de natură a pune sub semnul îndoielii obiectivitatea şi prestigiul instanţei.
Potrivit art.37 C.proc.civ., strămutarea unei pricini de la o instanţă la alta de acelaşi grad, poate fi dispusă în următoarele 3 situaţii :
a) când una din părţi are două rude sau afini până la gradul al patrulea inclusiv printre magistraţii instanţei sau asistenţii judiciari ai instanţe;
b) pentru motive de bănuială legitimă;
c) pentru motive de siguranţă publică.
Numai daca aveti dovezi prin care sa dovediti aceste motive, atunci puteti cere stramutarea procesului .... in caz contrar, nu aveti nicio sansa de castig prin formularea unei astfel de cereri.
Va multumesc pentru prompitudine. Spuneti-mi va rog, avand in vedere ca este la primul caz de acest gen,fara sa mai aiba antecedente penale, credeti ca se va tine cont, astfel incat sa i se aplice circumstante atenuante si sa se scada sub minimul prevazut de lege? In acest caz credeti ca exista posibilitatea sa se aplice art. 63 C. pen. prin care instanta decide ca infractorul sa platesca o anumita suma de bani (amenda penala), fiind o sanctiune alternativa la pedeapsa inchisorii?
In functie de toate probele existente la dosar instanta va decide ce sanctiune va aplica.
Inca cred ca va aplica sanctiune inchisorii cu suspendarea condiţionată a executării pedepsei.