Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Condamnat la o pedeapsa cu suspendarea conditionata a ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Condamnat la o pedeapsa cu suspendarea conditionata a executarii pedepsei-reabilitarea de drept

Buna ziua!Daca am primit o condamnare(pt vatamare corporala),de patru luni+doi ani perioada de incercare,dupa aceasta perioada,intervine reabilitarea de drept sau trebuie sa fac vre-un demers la tribunal pt a avea cazierul curat?

scz daca nu am postat unde trebuie

O zi buna!
In mod normal, reabilitarea ar trebui sa opereze de drept, dupa cum este si denumita.
Din experienta proprie, va spun ca am vazut certificate de cazier judiciar, in care nu se operase reabiltarea de drept dupa 15 ani!
Sfatul meu este ca, dupa implinirea termenului, sa adresati o cerere la serviciul cazier, la care sa anexati o copie a sentintei cu mentiunea definitiva.
Succes!
Multumesc!
Nu gasesc sa scrie undeva pe hotararea mea,ca ar fi definitiva!
''Cu recurs in termen de 10 zile de la data pronuntarii.
Pronuntata in sedinta publica,azi 19.05.2010''
nu o sa gasiti nici unde mentiunea definitva daca nu s-a solicita acest demers la instanta dupa expirarea termenului de recurs asa ca trebuie sa va adresati cu o cerere in acest sens instantei care a pronuntat hot cu taxa de timbru si timbru judiciar si astfel veti obtine si aceasta mentiune pe hot
Nu ati solicitat legalizarea hotararii, de aceea nu aveti mentiunea " definitiva".
Formulati o cerere adresata presedintelui instantei si anexati:
-taxa de timbru de 2.00 lei,
-timbru jud. de 0,15 lei,
-hotararea a carei legalizare se solicita.