Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... minor care paraseste tara?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

minor care paraseste tara?

buna ziua!
daca puteti sa ma ajutati cu niste lamuriri: baiatul meu de 16 ani trebuie sa plece in Ungaria la studii. Paraseste tara singur, neinsotit. Mentionez ca merge cu avionul sau autocarul, acolo fiind asteptat de reprezentantul academiei. De asemenea , periodic la 2 - 3 luni, se va intoarce acasa. Ce acte trebuie in aceasta situatie?
va multumesc pentru raspuns!
modimpex, utilizator
buna,
pentru a sti ce acte ii trebuie ca sa paraseasca tara si sa poata reveni, suna la politia de frontiera: 021 95 90; sunt cei mai masura sa iti spuna de ce anume are nevoie.
pentru calatoria cu avionul, vezi la companie, ei iti vor spune exact ce ii trebuie.
pentru sederea legala pe teritoriul altui stat, banuiesc ca cei care ii organizeaza studiile acolo stiu deja de ce anume are nevoie (carnet de student, carte de sejur etc.)