Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... LIpsirea de libertate - pedeapsa prevãzutã de noul ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

LIpsirea de libertate - pedeapsa prevãzutã de noul cod penal

care este condamnarea pentru lipsire de libertate art 189 in noul cod penal? multumesc.
Art. 205 Lipsirea de libertate in mod ilegal ( codul penal 2009)
(1) Lipsirea de libertate a unei persoane in mod ilegal se pedepseste cu inchisoare de la unu la 7 ani.
(2) Se considera lipsire de libertate si rapirea unei persoane aflate imposibilitatea de a-si exprima vointa ori de a se apara.
(3) Daca fapta este savarsita
a) de catre o persoana inarmata;
b) asupra unui minor;
c) punand in pericol sanatatea sau viata victimei, pedeapsa este inchisoarea cuprinsa intre 3 si 10 ani.
(4) Daca fapta a avut ca urmare moartea victimei, pedeapsa este inchisoarea de la 7 la 15 de ani si interzicerea exercitarii unor drepturi.
(5) Tentativa la infractiunile prevazute in alin. (1) - (3) se pedepseste.
dar codul penal nu este intrat in vigoare :hammer:
@Tania Maria, ştim şi noi ca noul cod pnal nu a intrat în vigoare.Utilizatoarea doar a întrebat ce prevede Noul cod cu privire la infracţiunea de lipsire de libertate.
daca s-a savarsit o infractiune de contrabanda si este recunoscuta fapta, este posibil sa se primeasca o pedeapsa cu privare de libertate chiar daca nu exista antecedente penala?
Se poate, întrucât nu doar lipsa antecedentelor şi recunoaşterea faptei pot conduce la o pedeapsă neprivativă de libertate. Lipsa antecedentelor constituie circumstanţă atenuantă, iar recunoaşterea faptei de asemenea , în plus, dacă inculpatul îşi recunoaşte vinovăţia, conform art. 320 indice 1 din Codul de pr. penală, el poate beneficia de reducerea cu o treime a limitelor de pedeapsă.
Mai depinde şi de alţi factori, care pot constitui circumstanţe agravante .
Dacă nu există şi circumstanţe agravante sau pedeapsa aplicată de instanţă nu va depăşi 3 ani, se poate dispune suspendarea condiţionată a executării pedepsei , sau dacă pedeapsa aplicată de instanţă nu va depăşi 4 ani , se poate dispune suspendarea executării pedepsei sub supraveghere.