Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... carte de identitate sau pasaport crds
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

carte de identitate sau pasaport crds

Buna ziua. Am o nelamurire . Locuiesc in Spania de aprox.10 ani si am un permis de sedere permanenta . Nu am nici un tip de familie in Spania. Acum 3 saptamani mi a expirat cartea de identitate din Romania. As vrea sa stiu, dat fiind ca nu ma gandesc sa ma intorc si sa locuiesc in Romania cel putin nu am intentia in viitorul recent, dat fiind ca am o stabilitate afectiva( nu sunt casatorita)si laborala aici , ce ar trebui sa fac , e important sa mi scot noua carte de identitate romaneasca (pasaportul il am in vigoare) sau sa imi este mai util pasaportul pentru cetatenii romani cu domiciliul in strainatate si daca indeplinesc conditiile pentru acest pasaport !!! multumesc foarte mult .
Ca sa obtineti un pasaport CRDS va puteti adresa consulatului Romaniei, procedura este simpla daca locuiti si lucrati cu forme legale in Spania:
[ link extern ]

Oricand veti dori veti putea sa va restabiliti domiciliul in tara cu conditia sa aveti dovada unui loc de domiciliu (de exemplu act de proprietate al unui imobil sau contract de inchiriere etc.)