Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... vecime in munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

vecime in munca

Buna ziua, va deranjez cu o intrebare legata de vechimea in munca: este vb despre o persoana care si-a urmat sotul in strainatate intr-o misiune diplomatica o perioada de 2 ani. Perioada in care a fost plecata se considera vechime in munca? Mentionez ca la data plecarii si-a facut cerere de concediul fara plata. Multumesc anticipat ptr. raspuns!

Art. 42 din Legea nr.269/2003
Soţul sau soţia membrului Corpului diplomatic şi consular al României, pe perioada deplasării sale în străinătate împreună cu acesta şi căruia/căreia i se suspendă raporturile de muncă pe perioada respectivă, beneficiază de stagii de cotizare utile la stabilirea pensiei, cu plata de către unitatea trimiţătoare a contribuţiei la sistemul public de pensii, la nivelul ultimului salariu avut înaintea plecării.