Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensionare anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensionare anticipata

am 44 ani, 26 ani vechime,
la ce varsta ma pot pensiona,anticipat, chiar si cu penalizare,
ce posibilitati exista?
multumesc
Doar cu acest stagiu(26 de ani)de cotizare:

Raspuns:
-Pentru barbat-limita de varsta la 65 de ani.Pentru pensie anticipata partiala conditia de stagiu este de 35 de ani(fara stagiu asimilat).
-Pentru femeie-limita de varsta la 63 de ani.Pentru pensie anticipata partiala cu penalizare conditia de stagiu este de 35 de ani(fara stagiu asimilat).
buna seara,
acum o sa am 52 ani si 34 ani vechime.
cand ma pot pensiona anticipat ?
cat va fi penalizarea si cum se calculeaza pensia?
multumesc