avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 648 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensionare anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensionare anticipata

am 44 ani, 26 ani vechime,
la ce varsta ma pot pensiona,anticipat, chiar si cu penalizare,
ce posibilitati exista?
multumesc
Cel mai recent răspuns: fanica2005 , utilizator 21:17, 28 Mai 2020
Doar cu acest stagiu(26 de ani)de cotizare:

Raspuns:
-Pentru barbat-limita de varsta la 65 de ani.Pentru pensie anticipata partiala conditia de stagiu este de 35 de ani(fara stagiu asimilat).
-Pentru femeie-limita de varsta la 63 de ani.Pentru pensie anticipata partiala cu penalizare conditia de stagiu este de 35 de ani(fara stagiu asimilat).
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
buna seara,
acum o sa am 52 ani si 34 ani vechime.
cand ma pot pensiona anticipat ?
cat va fi penalizarea si cum se calculeaza pensia?
multumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensionare anticipata dumitrudiaconescu dumitrudiaconescu Am varsta de 56 ani, stagiul de cotizare de 35 ani si 11 ani grupa a 2 a. La ce data ma pot fi pensiona anticipat? Dar anticipat cu penalizare? Va multumesc. ... (vezi toată discuția)
Posibilitate pensionare barbat la 63 ani nicusan nicusan Un barbat nascut in sept 1959 are aprox .9 ani vechime. Intre timp a lucrat ca PFA platind impozit la stat anual aprox 10 ani dar nu a achitat contributiile ... (vezi toată discuția)
Pensionare mihaialbert mihaialbert Sotul meu are varsta de 63 de ani si vechime in munca de 39 de ani. Se poate pensiona?Cei 5 ani de facultate se adauga la vechime? Va multumesc. (vezi toată discuția)