Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Posibilitate pensionare barbat la 63 ani
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Posibilitate pensionare barbat la 63 ani

Un barbat nascut in sept 1959 are aprox .9 ani vechime. Intre timp a lucrat ca PFA platind impozit la stat anual aprox 10 ani dar nu a achitat contributiile soc.
Intrucat a domiciliat peste 30 ani intr-un oras pt care conform legii poate beneficia de reducerea varstei de pensionare,, care este posibilitatea de a se pensiona si cand?
Pentru a beneficia de pensie de limita de varsta la 65 ani trebuie sa indeplineasca conditia de stagiu minim de cotizare de 15 ani.Pentru pensie anticipata partiala cu penalizare sau fara penalizare gtrebuie sa indeplineasca conditia de stagiu complet de cotizare de 35 ani, fara stagiul asimilat(armata, cursuri universitare de zi, pensie de invaliditate).