avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 227 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Posibilitate pensionare barbat la 63 ani
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Posibilitate pensionare barbat la 63 ani

Un barbat nascut in sept 1959 are aprox .9 ani vechime. Intre timp a lucrat ca PFA platind impozit la stat anual aprox 10 ani dar nu a achitat contributiile soc.
Intrucat a domiciliat peste 30 ani intr-un oras pt care conform legii poate beneficia de reducerea varstei de pensionare,, care este posibilitatea de a se pensiona si cand?
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 10:49, 13 Aprilie 2022
Pentru a beneficia de pensie de limita de varsta la 65 ani trebuie sa indeplineasca conditia de stagiu minim de cotizare de 15 ani.Pentru pensie anticipata partiala cu penalizare sau fara penalizare gtrebuie sa indeplineasca conditia de stagiu complet de cotizare de 35 ani, fara stagiul asimilat(armata, cursuri universitare de zi, pensie de invaliditate).

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensionare anticipata dumitrudiaconescu dumitrudiaconescu Am varsta de 56 ani, stagiul de cotizare de 35 ani si 11 ani grupa a 2 a. La ce data ma pot fi pensiona anticipat? Dar anticipat cu penalizare? Va multumesc. ... (vezi toată discuția)
Pensionare in 2014 marilena13 marilena13 Sunt nascută la 1 febr.1955. La 1 aprilie 2014 împlinesc 39 de ani de munca neîntrerupţi în condiţii normale. Dacă mă pensionez în 2014 pot beneficia ... (vezi toată discuția)
Pensie alezy alezy Bun ziua As dori sa stiu si eu la ce varsta indeplinesc conditiile de pensionare; Sun bărbat, născut la 04/08/1959 - pana in prezent am 38 ani lucrați - ... (vezi toată discuția)