Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale obiect de activitate casa de amanet - sintagma
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

obiect de activitate casa de amanet - sintagma

Ma poate ajuta cu sintagma care urmeaza dupa inscrierea in actul constitutiv al unei societati comerciale a activitatii principale: ,, 6492 - Alte activitati de creditare". Nu mai stiu exact - ,, bunuri in gaj" sau ,, servicii de amanetare si gaj" - asa cum o solicita BNR? Multumesc anticipat pentru raspuns.
Din cate stiu, de la intrarea in vigoare a Legii nr. 93/08.04.2009 si a Regulamentului nr. 20/13.10.2009 dupa inserarea codului 6492 treceti in paranteza ,, servicii de amanetare si gaj"
Pana atunci era o alta formulare, care trebuia sa fie inscrisa si pe certificatul de inregistrare de la registrul comertului: ,, acordare de credite cu primire de bunuri spre pastrare" sau ,, amanetare prin case de amanet"