Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale casa amanet
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

casa amanet

Buna ziua,
Doresc sa infiintez o casa de amanet.Nu sunt lamurit cu urmatorul aspect : codul caen principal este 6492.Pot adauga in obiectul de activitate si alte coduri caen secundare referitoare la obiectele ramase in patrimoniul casei de amanet?(4648,4672,4777,9525) Daca nu, cum se vand obiectele ramase?BNR accepta doar un cod unic?(6492).Multumesc anticipat.
obiectul principal de activitate trebuie sa fie 6492 cu indicarea expresa (in paranteze a activitatii respectiv casa de amanet).
Puteti sa adaugati si alte obiecte de activitate daca acestea au stransa legatura cu obiectul principal. Din cate am observat va axati pe ceasuri si bijuterii. la amanet se pot aduce si alte bunuri mobile: telefoane, aparate electrnice sau electrocasnice
Singurele obiecte acceptate (scrise exact ca mai jos):

Obiect principal:
6492 – Alte activităţi de creditare – acordare de credite cu primire de bunuri spre păstrare, respectiv amanetare prin case de amanet
Obiect secundar:
4511 Comerţ cu autoturisme şi autovehicule uşoare (sub 3,5 tone)
4519 Comerţ cu alte autovehicule
4648 Comerţ cu ridicata al ceasurilor şi bijuteriilor
4649 Comerţ cu ridicata al altor bunuri de uz gospodăresc
4672 Comerţ cu ridicata al metalelor şi minereurilor metalice
4777 Comerţ cu amănuntul al ceasurilor şi bijuteriilor, în magazine specializate
4779 Comerţ cu amănuntul al bunurilor de ocazie vândute prin magazine

se mai accepta:

In sectiunea "obiectul secundar" se va insera faptul:
"activitatile inscrise in obiectul secundar, altele decit cele de creditare, vor fi efectuate numai in masura in care sunt legate de activitate de creditare".

Daca nu scrii intocmai obiectul de activitate cum vrea Banca Nationala a Romaniei, Directia Reglementare si Autorizare, tel: 021/313.0410 sau 3152750 int. 1214, dna Covaci, ....
cererea de eliberare a notificarii va fi respinsa.

Succes!
citeste Norma BNR nr. 4/2006 art. 22.

Alberto Kurtyan
Multumesc mult pentru raspunsul dvs. Am luat legatura cu d-na Covaci si am rezolval problema.
Singurul lucru modificat este obiectul principal:

"Obiect principal:
6492 – Alte activităţi de creditare – acordare de credite cu primire de bunuri în gaj, respectiv amanetare prin case de amanet"