Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale amanet
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

amanet

codul cael ptr activitatea caselor de amanet impune obiect unic de activitate , sau pate fi autorizat alaturi de alte activitati desfasurate de o societate?
Obiectul de activitate al societatii il constituie activitatea unica de „ casa de amanet”. Activitatea se desfasoara in conformitate cu prevederile OG nr. 28/ 2006, privind reglementarea unor masuri financiar- fiscale, si conform Art. 3 alin (6) din Norma nr. 4/2006 privind procedura de notificare si inscrierea in registre a institutiilor financiare nebancare, „activităţile înscrise în obiectul secundar, altele decât cele de creditare, vor fi efectuate numai în măsura în care sunt legate de activitatea de creditare”. Astfel, conform CAEN Rev. 2, societatea va avea urmatoarele obiecte de activitate.

OBIECTUL PRINCIPAL DE ACTIVITATE
649 – Alte activitati de intermedieri financiare, exclusiv activitati de asigurari si fonduri de pensii
6492- Alte activitati de creditare

OBIECTUL SECUNDAR DE ACTIVITATE
474 – Comert cu amanuntul al echipamentului informatic si de telecomunicatii in magazine specializate
4741 – Comert cu amanuntul al calculatoarelor, unitatilor periferice si software- lui in magazine specializate
4742 – Comert cu amanuntul al echipamentului pentru telecomunicatii, in magazine specializate
4743 – Comert cu amanuntul al echipamentelor audio/ video in magazine specializate
475 - Comert cu amanuntul al altor produse casnice, in magazine specializate
4753 – Comert cu amanuntul al covoarelor, carpetelor, tapetelor si a altor acoperitoare de podea, in magazine specializate
4754- Comert cu amanuntul al articolelor si aparatelor electrocasnice, in magazine specializate
4759 – Comert cu amanuntul al mobilei, al articolelor de iluminat si al articolelor de uz casnic n.c.a., in magazine specializate
476 – Comert cu amanuntul de bunuri culturale si recreative, in magazine specializate
4764- Comert cu amanuntul al echipamentelor sportive, in magazine specializate
477 – Comert cu amanuntul al altor bunuri, in magazine specializate
4777 – Comert cu amanuntul al ceasurilor si bijuteriilor, in magazine specializate
479- Comert cu amanuntul care nu se efectueaza prin magazine, standuri, chioscuri si piete
4799 – Comert cu amanuntul efectuat in afara magazinelor, standurilor, chioscurilor si pietelor