Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Registrul inventar
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Registrul inventar

Am tot citit pe forum insa parerile sunt impartite. Pentru o Intreprindere individuala explicati-mi ca unui incepator,va rog.
1.ce se trece in registrul inventar? toate clasele 1,2,3,4,5?
2. cum se trec? la valoarea fara tva?
3.pentru mijloacele fixe si obiecte de inventar se calculeaza amortizare?
Va multumesc anticipat!
In registrul inventar se trec atat mijloacele fixe(pe grupe,coduri de clasificare si durate normale de functionare) - bunuri a caror valoare nominala depaseste 1800 lei,fara TVA daca sunteti platitor de TVA si inclusiv TVA daca nu sunteti platitor de TVA.,cat si obiectele de inventar. Pentru mijloacele fixe se calculeaza amortizare conform Catalogului privind clasificarea si duratele normale de functionare,care este deductibila fiscal.Obiectele de inventar se inregistreaza la valoarea de achizitie in Registrul jurnal de incasari si plati.
La obiectele de inventar se face NIR+BC? Dar la consumabile?
NIR se foloseste ca document de receptie obligatoriu in cazurile cand :
- bunurile cuprinse intr-o factura,sau aviz de insotire a marfii,fac parte din gestiuni diferite;
- bunurile procurate de la persoane fizice ;
- bunuirile care sosesc neansotite de documente de livrare.
Cand se intocmeste NIR,este obligatoriu si bonul de consum.
Pentru o factura cu cantitati rezonabile de consumabile,nu este necesar NIR si nici BC.
Deci trebuie facute, nu?
Decat daca aveti vreuna din situatiile prezentate anterior.