Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... custodia a doi copii
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

custodia a doi copii

buna seara!problema ,mea e urmatoarea:sunt casatorita cu sotul meu de noua ani si avem doua fetite de sapte,respectiv cinci ani.din cauza ca a devenit un mare consumator de alcool si adesea violent,spre binele fetitelor,am hotarat sa divortez.insa el ma ameninta ca imi va lua fetita cea mare.as dori sa stiu daca am sanse de a-mi pastra ambele fetite langa mine.el castiga mai bine decat mine si nu am martori care ar putea depune marturie ca el bea.traim langa familia lui,care tine cu el,intr-un apartament cumparat impreuna.va multumesc!
Separarea copiilor pentru incredintare parintilor cu ocazia dessfacerii casatoriei este o masura cu totul si cu totul exceptionala.De regula nu se accepta asa ceva de instanta si nici ancheta sociala care se intocmeste in cauza nu poate propune asa ceva dat fiind interesul superior al copiilor. Avind in vedere virsta acestora si faptul ca sunt fete nu aveti cum sa fiti indepartat de la cresterea si educarea acestora
Independent de faptul ca el consuma in exces bauturi alcolice si nu veti dovedi acest lucru tot dvs aveti cele mai mari sanse la incredintarea copiilor.
Este recomandabil sa aveti si dvs martori pt proces in ceea ce priveste incredintarea minorilor si pentru divort.
De asemenea, pentru orientarea in proces pe probatoriu, sunt de parere ca va trebui sa va angajati avocat pentru ca altfel s-ar putea sa aveti surprize neplacute.

avocat Claudiu Lascoschi
top dan a scris:

Separarea copiilor pentru incredintare parintilor cu ocazia dessfacerii casatoriei este o masura cu totul si cu totul exceptionala.De regula nu se accepta asa ceva de instanta si nici ancheta sociala care se intocmeste in cauza nu poate propune asa ceva dat fiind interesul superior al copiilor. Avind in vedere virsta acestora si faptul ca sunt fete nu aveti cum sa fiti indepartat de la cresterea si educarea acestora

si eu am o situatie asemanatoare.vreau sa intentez procez de divort sotului,insa acesta ma ameninta cu luarea baietelului de noua ani.copilul isi iubeste foarte mult tatal.si mai avem o fetita de sase ani.are vreo sansa sotul meu de a ma desparti de vreunul dintre copii?
Si in cazul dvs sansele cele mai mari le aveti dvs, insa in conditiile in care minora este mai atasata de tata decat de dvs si acest lucru va rezulta din probele administrate in proces situatia poate fi mai echilibrata.
Oricum, despartirea copiilor nu se face decat rar, in conditiile in care interesul suprem al minorilor dicteaza acest lucru.

avocat Claudiu Lascoschi