Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Achizitie echipamente IT din Asia pe SRL
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Achizitie echipamente IT din Asia pe SRL

Buna ziua,

Doresc sa achizitionez echipamente IT din Asia(Taiwan) ce vor fi utilizate pt desfasurarea activitatii srl-ului pe care il detin. Deci nu vor fi revandute. Exista vreo posibilitate sa scap de plata TVA-ului in Romania si de taxele vamale?

Multumesc anticipat.
pentru un raspuns la obiect, precizati in linii mari daca vanzarea se va face pe cumparare directa
produsele vor fi cumparate direct de la producator, valoarea fiind de aproximativ 12.000 $ fara costurile de livrare.
nu exista nicio posibilitate sa evitati plata taxelor vamale si tva catre stat (autoritatea vamala).
nu conteaza daca bunurile sunt achizitionate pentru desfasurarea activitatii sau pentru comert.