Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Condamnat cu amenda penala- in ce termen trebuie ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Condamnat cu amenda penala- in ce termen trebuie achitata?

Sotul meu a primit o amenda penala data de judecatorie.Imi puteti spune in cat timp trebuie platita de la data de cand sa dat decizia? Multumesc!
Art. 425 cod procedură penală- Punerea în executare a amenzii penale:

Persoana condamnată la pedeapsa amenzii este obligată să depună recipisa de plată integrală a amenzii la instanţa de executare, în termen de 3 luni de la rămânerea definitivă a hotărârii.

Când cel condamnat se găseşte în imposibilitate de a achita integral amenda în termenul prevăzut în alineatul precedent, instanţa de executare, la cererea condamnatului, poate dispune eşalonarea plăţii amenzii, pe cel mult 2 ani în rate lunare.

În caz de neîndeplinire a obligaţiei în termenul arătat în alin. 1 sau de neplată a unei rate, instanţa de executare comunică un extras de pe acea parte din dispozitiv care priveşte aplicarea amenzii organelor competente, în vederea executării amenzii potrivit dispoziţiilor legale privind executarea silită a creanţelor fiscale şi cu procedura prevăzută de aceste dispoziţii.
multumesc frumos pt raspuns...stiam si eu ca este vorba de 3 luni de la comunicare,dar am zis sa mai cer si parerea altcuiva.Multumesc