Forum Discuţii juridice Executare silită prescriptie incuviintare executare silita
Discuție deschisă în Executare silită

prescriptie incuviintare executare silita

Buna seara,
Am o nelamurire, am un contract de credit de nevoi personale si din 2008 nu am mai platit ratele iar de curand am gasit pe site-ul ministerului justitiei un dosar pe numele meu cu admiterea cererii de incuviintare a executarii silite din data de 06.09.2011.
Intrebarea mea este de cand incepe prescriptia? De dupa cele trei luni de la neplata ratelor sau de la data admiterii cererii?
Va multumesc.
Persoana interesata intreaba de prescriptie nu de perimare. Sunt notiuni si institutii distincte.
Dupa ultima rata achitata incep sa curga cei 3 ani privind prescriptia dreptului de a cere executarea silita.
Daca cererea de incuviintare a fost introdusa dupa acesti 3 ani, dupa ce veti primi somatia formulati contestatie la executare prin care invocati prescriptia.
Ceau Corina

Am si eu probleme mari cu banca , as dori sa vorbesc cu tine . Se poate ?
Ti-am scris si un mesaj privat cu adresa mea de mail .Te rog sa-mi raspunzi .