Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... iesirea din tara a copilului minor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

iesirea din tara a copilului minor

Buna ziua ! Am o prietena care are o fetita de 17 ani . Problema este ca ea nu s-a mai casatorit nici o data cu tatal fetitei ,dar pt a-i demonstra acestuia ca este copilul lui ,cand avea copilul 8 luni ,ea an intentat un proces de paternitate ,pe care la si castigat .Instanta a hotarat ca este tatal minorei si in certificat la numele tatalui a fost trecut respectivul individ. El nu a dorit nici o legatura cu fata si nici cu mama ,doar plateste pensia alimentara . Acum fata trebuie sa plece in vacanta in Canada la bunicii materni si intrebarea mea este : este mama tutore legal si ii poate da ea o declaratie pt plecarea din tara ,sau are nevoie si de la tata de incuviintare pt plecare ? Multumesc .
Nu are despre ce sa se mai intereseze. Ori da de tata pt declaratie si acela o va trimite prin posta, ori nu mai pleaca.
Daca apeleaza la instanta pt a suplini acest acord sau pt a cere ca mama sa exercite singura aut parinteasca va rata vacanta
daca tata ii trimite declaratia pe mail este valabila ? nu trebuie originalul ?
multumesc mult .
Doamna, este valabila doar o declaratie legalizata data in fata unui notar englez sau in fata consulului român si doar in original.