Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Modificari fiscale PFA dupa 1 iulie
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Modificari fiscale PFA dupa 1 iulie

Buna ziua !
Stiu ca incepand cu 01.07 se schimba regimul fiscal in cazul PFA, dar nu am inteles exact consecintele.
Am un PFA( singura sursa de venit) in care mi se retine la sursa 16% impozit. Ce obligatii am incepand cu 01.07 privind contributia la CAS si CASS ?
Dar in cazul in care sunt angajat cu carte de munca si in paralel am si PFA , ce contributii ar fi obligatorii ?
Multumesc anticipat pentru raspunsuri !
Dupa data de 01.07.2012, sunt modificari in privinta modului de declarare, modului de stabilire al contributiei datorate. Astfel de la 01.07.2012 se aplica prevederile de la Titlul IX indice 2, CAPITOLUL II “Contributii sociale obligatorii privind persoanele care realizeaza venituri din activitati independente, activitati agricole si asocieri fara personalitate juridica” din Codul fiscal . Se introduc articole noi, astfel la art 296 indice 21 alin 1 lit c), se precizeaza ca persoanele cu statut de persoana fizica autorizata sa desfasoare activitati economice au calitatea de contribuabil la sistemul public de pensii si la cel de asigurari sociale de sanatate, cu respectarea prevederilor instrumentelor juridice internationale la care Romania este parte, dupa caz.

Nu datoreaza CAS:
– persoanele care realizeaza venituri din salarii (cele cu CIM, functionari publici si personal militar), persoane alese sau numite si membrii cooperatori:
– persoanele asigurate in sistemul public de pensii si pensionarii.

Potrivit art 296 indice 22 alin (1) baza lunara de calcul al contributiei de asigurari sociale este venitul declarat, care nu poate fi mai mic de 35% din castigul salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurarilor sociale de stat si nici mai mare decat echivalentul a de 5 ori acest castig; contribuabilii al caror venit ramas dupa deducerea din venitul total realizat a cheltuielilor efectuate in scopul realizarii acestui venit, respectiv valoarea anuala a normei de venit, dupa caz, raportat la cele 12 luni ale anului, este sub nivelul minim mentionat, nu datoreaza contributie de asigurari sociale.

Potrivit aceluiasi articol alin (2), baza lunara de calcul al contributiei de asigurari sociale de sanatate datorate bugetului Fondului national unic de asigurari sociale de sanatate este diferenta dintre totalul veniturilor incasate si cheltuielile efectuate in scopul realizarii acestor venituri, exclusiv cheltuielile reprezentand contributii sociale, sau valoarea anuala a normei de venit, dupa caz, raportata la cele 12 luni ale anului, si nu poate fi mai mica decat un salariu de baza minim brut pe tara, daca acest venit este singurul asupra caruia se calculeaza contributia.

Potrivit art 296 indice 24 alin (1), contribuabilii prevazuti la art. 296 indice 21 alin. (1) lit. a)-e) sunt obligati sa efectueze in cursul anului plati anticipate cu titlu de contributii sociale.

In cazul contributiei de asigurari sociale de sanatate, platile anticipate se stabilesc de organul fiscal competent, prin decizie de impunere, pe baza declaratiei de venit estimat/declaratiei privind venitul realizat, potrivit regulilor prevazute la art. 82, sau pe baza normelor de venit, potrivit prevederilor prevazute la art. 83. In cazul contributiei de asigurari sociale, obligatiile lunare de plata se stabilesc pe baza venitului declarat, prevazut la art. 296 indice 22 alin. (1).

In decizia de impunere, baza de calcul al contributiei de asigurari sociale pentru contribuabilii prevazuti la art. 296 indice 21 alin. (1) lit. a)-e) se evidentiaza lunar, iar plata acestei contributii se efectueaza trimestrial, in 4 rate egale, pana la data de 25 inclusiv a ultimei luni din fiecare trimestru.

In decizia de impunere, baza de calcul al contributiei de asigurari sociale de sanatate pentru contribuabilii prevazuti la art. 296 indice 21 alin. (1) lit. a)-e) se evidentiaza lunar, iar plata se efectueaza trimestrial, in 4 rate egale, pana la data de 25 inclusiv a ultimei luni din fiecare trimestru, pentru cei de la art. 296 indice 21 alin. (1) lit. a)-e).

[ link extern ] /

[ link extern ]
Cornel Vasile, Consilier juridic
Buna ziua

Vin cu rugamintea sa-mi raspundeti la urmatoarea nelamuirire legata de aceasta modificare: - sunt PFA si la inceputul anului am depus declaratiie la CAS , CASS si pe baza acestora platesc trimestrial , acum cu aceasta modificare va trebui sa ma prezint la finante pana la 1 iulie 2012 sa depun alte declaratii? sau pe baza celor vechi, voi plati in continuare la CAS,CASS? si doar de la anul sa depun declaratile la finante?

Multumesc

freeelis a scris:

Dupa data de 01.07.2012, sunt modificari in privinta modului de declarare, modului de stabilire al contributiei datorate. Astfel de la 01.07.2012 se aplica prevederile de la Titlul IX indice 2, CAPITOLUL II “Contributii sociale obligatorii privind persoanele care realizeaza venituri din activitati independente, activitati agricole si asocieri fara personalitate juridica” din Codul fiscal . Se introduc articole noi, astfel la art 296 indice 21 alin 1 lit c), se precizeaza ca persoanele cu statut de persoana fizica autorizata sa desfasoare activitati economice au calitatea de contribuabil la sistemul public de pensii si la cel de asigurari sociale de sanatate, cu respectarea prevederilor instrumentelor juridice internationale la care Romania este parte, dupa caz.

Nu datoreaza CAS:
– persoanele care realizeaza venituri din salarii (cele cu CIM, functionari publici si personal militar), persoane alese sau numite si membrii cooperatori:
– persoanele asigurate in sistemul public de pensii si pensionarii.

Potrivit art 296 indice 22 alin (1) baza lunara de calcul al contributiei de asigurari sociale este venitul declarat, care nu poate fi mai mic de 35% din castigul salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurarilor sociale de stat si nici mai mare decat echivalentul a de 5 ori acest castig; contribuabilii al caror venit ramas dupa deducerea din venitul total realizat a cheltuielilor efectuate in scopul realizarii acestui venit, respectiv valoarea anuala a normei de venit, dupa caz, raportat la cele 12 luni ale anului, este sub nivelul minim mentionat, nu datoreaza contributie de asigurari sociale.

Potrivit aceluiasi articol alin (2), baza lunara de calcul al contributiei de asigurari sociale de sanatate datorate bugetului Fondului national unic de asigurari sociale de sanatate este diferenta dintre totalul veniturilor incasate si cheltuielile efectuate in scopul realizarii acestor venituri, exclusiv cheltuielile reprezentand contributii sociale, sau valoarea anuala a normei de venit, dupa caz, raportata la cele 12 luni ale anului, si nu poate fi mai mica decat un salariu de baza minim brut pe tara, daca acest venit este singurul asupra caruia se calculeaza contributia.

Potrivit art 296 indice 24 alin (1), contribuabilii prevazuti la art. 296 indice 21 alin. (1) lit. a)-e) sunt obligati sa efectueze in cursul anului plati anticipate cu titlu de contributii sociale.

In cazul contributiei de asigurari sociale de sanatate, platile anticipate se stabilesc de organul fiscal competent, prin decizie de impunere, pe baza declaratiei de venit estimat/declaratiei privind venitul realizat, potrivit regulilor prevazute la art. 82, sau pe baza normelor de venit, potrivit prevederilor prevazute la art. 83. In cazul contributiei de asigurari sociale, obligatiile lunare de plata se stabilesc pe baza venitului declarat, prevazut la art. 296 indice 22 alin. (1).

In decizia de impunere, baza de calcul al contributiei de asigurari sociale pentru contribuabilii prevazuti la art. 296 indice 21 alin. (1) lit. a)-e) se evidentiaza lunar, iar plata acestei contributii se efectueaza trimestrial, in 4 rate egale, pana la data de 25 inclusiv a ultimei luni din fiecare trimestru.

In decizia de impunere, baza de calcul al contributiei de asigurari sociale de sanatate pentru contribuabilii prevazuti la art. 296 indice 21 alin. (1) lit. a)-e) se evidentiaza lunar, iar plata se efectueaza trimestrial, in 4 rate egale, pana la data de 25 inclusiv a ultimei luni din fiecare trimestru, pentru cei de la art. 296 indice 21 alin. (1) lit. a)-e).

[ link extern ] /

[ link extern ]