Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Perioada lucrata in Israel va fi luata in calcul la ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Perioada lucrata in Israel va fi luata in calcul la stabilirea cuantumului pensiei?

BUNA SEARA ,VA ROG SA MA AJUTATI IN INTELEGEREA UNOR STARI DE FAPT.SOTUL MEU A LUCRAT IN ISRAEL IN PERIOADA 2002-2007,A PLECAT PRINTR-O FIRMA DE PLASARE A FORTEI DE MUNCA ACREDITATA ,CU CONTRACT DE MUNCA PE 5 ANI .DETIN CONTRACTUL DE MUNCA TRADUS ,O ADEVERINTA DIN CARE REIESE CA A FOST ANGAJAT CU CONTRACT DE MUNCA LA FIRMA RESPECTIVA DIN CARE REIESE PERIOADA .IMI LIPSESC CATIVA FLUTURASI DE SALARIU ,IAR PE CEI CARE II AM SUNT IN LIMBA STATULUI ISRAEL (NU STIU CE LIMBA E ).DIN 2007 PANA IN PREZENT LUCREAZA IN SPANIA CU CONTRACT DE MUNCA PE PERIOADA NEDETERMINATA AVAND DREPTUL DE MUNCA SI DE SEDERE ,ADICA CU ACTE IN REGULA PE ROMANESTE .INTREBAREA ESTE :CE DOCUMENTE AR TREBUI SA DEPUN LA CASA DE PENSII ,SI DACA INTRADEVAR ANII DE MUNCA DIN ISRAEL SE SOCOTESC LA VECHIME ASA CUM S-A VEHICULAT .PT. MUNCA IN SPANIA AR FI CLAR ,CA DA,FIIND IN UE .
VA MULTUMESC !!!
bna ziua ,am lucrat in israel o perioada de 7 ani cu contract legal de munca ,2003-2010 ,as dori sa stiu daca acea vechime se recunoaste si unde pot sa ma adresez .va multumesc.

La acest moment, stagiul de cotizare realizat in Israel nu este recunoscut in Romania intrucat acordul dintre cele doua tari nu a fost inca ratificat. Dupa convenirea aranjamentului administrativ si a formularelor de legatura, confirmarile oficiale vor fi facute de institutiile competente ale celor doua parti, iar perioada din Israel va fi valorificata la deschiderea drepturilor de pensie in cele doua state.

Sursa:

[ link extern ]