Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Testament sau Donatie?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Testament sau Donatie?

Buna seara!
Bunicii mei au doi copii: tatal meu si fratele sau decedat care are un fiu plecat prin tarile calde.
Deoarece sunt in varsta, s-au gandit sa-mi lase mie mostenire gospodaria si terenurile lor si as dori sa stiu cum ar fi mai bine...prin testament sau prin donatie? care solutie implica mai putine costuri si care din cere doua nu poate fi atacat de varul meu? Va multumesc anticipat!
Ca si cost nu e mare deosebire dar ambele pot fi atacate.