Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general ecotaxa evidentiata distinct pe factura
Discuție deschisă în Contabilitate în general

ecotaxa evidentiata distinct pe factura

Buna ziua,
la vanzarea pungilor este obligatorie evidentierea distincta pe factura a ecotaxei?
Multumesc anticipat.
Da se factureaza separat, conform OUG 196/2005 art 9 alin 1, literea q- modificata si completata de OUG 15/2010(M.Of.192/2010) - aprobata prin Legea 167/2010(M.Of.504/2010):
"...Ecotaxa se evidenţiază distinct pe documentele de vânzare, iar valoarea acesteia se afişează vizibil la punctul de vânzare, în vederea informării consumatorilor finali;..."

[ link extern ]