Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... proba audio video
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

proba audio video

Daca intr-un proces penal proba principala a acuzarii adica o inregistrare audio video este trimisa la expertiza impreuna cu suportul original.Iar expertiza criminalistica spune clar nu este inregistrarea originala pe suportul original.Lasand la o parte ca suportul original a fost sigilat si pastrat de catre parchet si inexplicabil inregistrarea originala lipseste se pune intrebarea:
JUDECATORUL VA ELIMINA PROBA VIDEO ?
daca nu este o proba concludenta... nu se va lua in seama
adica? proba concludenta? este o copie de pe care nu se poate face expertiza deoarece nu exista inregistrarea originala
Dupa cum spuneti dvs. lipseste proba principala.
Daca inregistrarea este obtinuta in conditiile prevazute de art 91*1 Codul de procedura penala ,instanta poate dispune cercetare veridicitatii acesteia si poate fi acceptata drept proba in solutionarea cauzei
cert e ca e doar o copie,la expertizarea suportului original stupoare nu mai exista inregistrarea originala,
judecatorul cind va da verdictul va tine cont de copie sau nu?