Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Masina din strainatate fara TVA
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Masina din strainatate fara TVA

Sunt administratorul unei societati care are in obiectul de activitate si transport intern si international de marfuri, in zilele care urmeaza vreau sa aduc din Germania un Mercedesc Sprinter de 3,5 tone pt transport de marfa (un mic avans am si platit deja), ce documente trebuie sa am la mine ca sa pot sa cumpar masina pe societatea mea de la o societate germana si sa mi se deduca din start TVA-ul?
Vreau sa precizez ca societatea mea are activitatea suspendata pt moment, dar am facut deja cerere la Reg Comertului pt reluarea activitatii si sper ca intr-o saptamana sa o si obtin.
Credeti ca as putea avea probleme in deducerea TVA-ului in Gemania daca firma apare momentan suspendata?
Ar fi mai bine sa mai astept o saptamana pana va aparea activa?
Va multumesc foarte mult!
veti avea mari probleme cu fiscul intrucat in acest moment codul dvs. de tva este anulat si nu aveati voie sa desfasurati niciun fel de activitate comerciala pe perioada suspendarii, mai ales operatiuni intracomunitare.

dupa incetarea suspendarii si dupa inregistrarea din nou in scopuri de tva veti solicita inscrierea in registrul opereatorilor intracomunitari.
numai dupa ce va veti fi inscris in ROI veti putea efectua achizitii intracomunitare, in baza codului de tva valid.
Asa am sa procedez, va multumesc mult inca odata