Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general dobanzi finante
Discuție deschisă în Contabilitate în general

dobanzi finante

Buna ziua,am o societate cu ceva restante la bugetul de stat si as dori sa stiu daca exista o lege cu privire la neplata dobanzilor aplicate pentru neplata datoriilor.Lege publicata saptamana aceasta cred. Multumesc mult.
Conform Codului de procedura fiscala art. 119 si urmatoarele, pentru neachitarea la termenul de scadenta de catre debitor a obligatiilor de plata, se datoreaza dupa acest termen dobanzi si penalitati de intarziere. Nu exista un act normativ care sa reglementeze neplata acestora.