Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Plangere penala cf. art.262 Codul muncii
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Plangere penala cf. art.262 Codul muncii

Am facut o plangere penala la Parchet pt. neexecutarea unei sentinte civile definitive de reincadrare in functie cf. atributiilor din fisa postului.Ce optiuni am in cazul in care plangerea are NUP pt. cel impotriva caruia aceasta este indreptata?
sa faceti [plangere impotriva rezolutiei.
...si daca si raspunsul la plangerea impotriva rezolutiei este acelasi...adica sa se mentina hotararea anterioara?
Multumesc anticipat
În termen de 20 de zile de la primirea rezoluţiei prin care a fost dispusă nup, puteţi face plângere la procurorul ierarhic , împotriva acestei soluţii. Dacă soluţia prim procurorului va fi menţinută, în termen de 20 de zile de la primirea soluţiei acestuia vă veţi putea adresa cu plângere insanţei competente să judece cauza în prima instanţă .
ca sa sintetitez...plangere...rezolutie impotriva solutiei...plangere prim-procuror si in final sa-l dau in judecata.Corect?
Da, dar plângerea în faţa instanţei penale nu este echivalentă cu a da în judecată pe cineva, ci este chiar o plângere, tot împotriva rezoluţei procurorului ( vedeţi art. 278 indice 1 din codul de procedură penală) .