Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Sanctionare disciplinara colectiva
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Sanctionare disciplinara colectiva

Buna ziua. La o firma in cursul unei schimb de 8 ore sunt stabilite doua pauze de fumat, de 5 minute. Totusi sunt cateva angajati care mai fac o pauza de tigara in grupul sanitar. Acuma se aude ca daca este prins cineva fumand in grupul sanitar, va fi sanctionat disciplinar cu reducerea salariului cu 10%. Iar daca se gaseste fum de tigara sau chistoace in grupul sanitar si nu se va afla cine a fost, directorul va sanctiona toti fumatorii din schimbul respectiv cu 10%. Deja trebuia sa semnam o lista daca sutem fumatori sau nu. Este legal asa ceva? (sanctionarea colectiva?).
Nu este legala semnarea acelei liste din care sa reiasa ce salariati fumeaza sau nu ... insa in reg.intern al angajatorului se poate prevedea reguli cu privire la fumat, iar incalcarea acestora sa constituie abatere disciplinara.
Inteleg, daca este prins cineva fumand in grupul sanitar, se poate sanctiona conform regulamentului intern. Dar e legal sa sanctioneze pe toti fumatorii daca nu a aflat cine a facut abaterea?
Nu este legal .. numai în cazul pluralității autorilor, răspunderea poate fi solidara ..