Forum Discuţii juridice Proprietate industrială şi ... Domeniu internet .com
Discuție deschisă în Proprietate industrială şi intelectuală. Adică mărci, invenţii, drept de autor şi altele

Domeniu internet .com

Buna ziua. Recent am facut o investitie intr-un domeniu XXXXXcorp.net. si XXXXXcorp.org.In Spania mai exita o firma XXXXXcorp.com, este o companie foarte mare. Trademark-ul lor fiind doar "XXXXX" fara corp. Doar site-ul are dupa denumirea trademark-ului "XXXXX" terminatia de corp.com

As vrea sa stiu daca incalc legea. Din cate am aflat pana acum este ok dar vroiam sa intreb si parerea unui avolocat specializat pe domeniul IT (daca este)

Rezumat:
XXXXXcrop.com inregistra in 1999 - domeniu constructii
Firma are marca inregistrata doar prima parte "XXXXX"
XXXXXcorp.net si XXXXXcorp.org sunt site-urile mele din 2012 - domeniu ADULT

Ce parere aveti?Au dreptul sa ceara cele domenii ?Am incalcat o lege?

Ba mai mult, vreau sa le fac o oferta sa incerc sa cumpar website-ul XXXXXcorp.com sau sa vad daca ar fi interesati ei de site-urile mele. Semanand foarte mult nu vreau ca cei care vor sa acceseze .org .net sa ajunga pe pagina lor care ate o totala alta niche de utilizatori astfel incat nu mi se pare o inestitie prea grozava. Prefer sa le vand site-urile mele sau sa il cumpar varianta.com care nu cred ca sunt dispusi sa renunte la ea.

As avea probleme?

Va multumesc
in cazul in care marca XXXX este inregistrata national in Spania, nu va pot spune ce prevede legea spaniola in domeniul contrafacerii. Totusi, considerand ca marca XXXX detinuta de XXXXXcorp.com desemneaza produse si servicii diferite de domeniul dvs de activitate pe care-l promovati sub websiteurile postate pe domeniile XXXXXcorp.net. si XXXXXcorp.org, si presupunand ca acea marca XXXX nu este notorie in Spania, sunt de parere ca dvs nu ati savarsit o contrafacere a marcii XXXX (totusi trebuie vazut si ce spune legea spaniola).

in cazul in care XXXX este o marca comunitara sau nationala depusa in Romania/internationala cu RO stat desemnat, iar aceasta marca desemneaza produse si servicii diferite de cele promovate de dvs prin websiteurile XXXXXcorp.net. si XXXXXcorp.org, iar marca XXXX nu este notorie in UE sau in Romania, folosirea numelor de domenii XXXXXcorp.net. si XXXXXcorp.org nu reprezinta o contrafacere a marcii XXXX.

alta este discutia cand marca XXXX este notorie.