Forum Discuţii juridice Executare silită executare silita
Discuție deschisă în Executare silită

executare silita

Buna ziua,
Am o hotarare judecatoreasca defintiva de evacuare a paratului din imobilul-casa de locuit al reclamantilor. Mentionez ca partile implicate locuiesc la tara( casa la curte.) Reclamantul nu vrea sa plece de bunavoie, drept pentru care, din cate stiu trebuie angajat un executor judecatoresc pentru a-l evacua.

As dori sa imi spuneti daca asa se procedeaza si daca da, care ar fi costurile pt angajarea unui executor judecatoresc in aceasta situatie. As dori sa imi suneti daca reclamantii care sunt: pensionar si celalalt nu are venituri de vreun fel, ar putea beneficia de costri mai scazute pt executarea paratului.

Multumesc
roxanadumitru, utilizator
Executorul judecatoresc pentru materializarea titllului executoriu va dispune desfasurarea etapelor procedurii de executare silita a hotararii de evacuare
Onorariul de executare silita difera functie de fiecare executor judecatoresc
Avand in vedere ca procedura de executare silita este unica-fara exceptii sau derogari,
normele in vigoare nu prevad facilitati pentru anumite categorii de creditori sau debitori