Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... dupa CEDO
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

dupa CEDO

Daca dupa decizia CEDO , cauza ajunge sa se rejuduce in Romania, sper ca inalta curte , nu retrimite inapoi dosarul la judecatoria/tribunalul unde mi s-a facut nedreptate.

NU?
Stimat forumist,

Depinde, în primul rând, de natura cauzei interne unde s-au încălcat drepturile apărate de Convenție: civilă sau penală.

În ceea ce privește acțiunea civilă, competentă să judece revizuirea după câștig CEDO este instanța a cărei hotărâre se cere a fi revizuită,

iar într-o cauză penală, competența o ÎCCJ Completul de 5 judecatori, dar sunt incidente prevederile Art. 408 ind 1 Cod procedură penală, care prevăd că ICCj poate proceda la:

1. rejudecare cu reținere,
- desfiinţează, în parte, hotărârea atacată sub aspectul dreptului încălcat şi, rejudecând cauza, cu aplicarea dispoziţiilor din capitolul III, secţiunea II, înlătură consecinţele încălcării dreptului;
2. rejudecare cu trimitere,
- desfiinţează hotărârea şi, când este necesară administrarea de probe, dispune rejudecarea de către instanţa în faţa căreia s-a produs încălcarea dreptului, aplicându-se dispoziţiile din capitolul III, secţiunea II.

Vă invit să citiți și articolul publicat aici:
www.avocatnet.ro/content/art...

Cu stimă.