Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Pot cere stramutarea pricinii daca aparatorul partii ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Pot cere stramutarea pricinii daca aparatorul partii este un influent om politic?

Daca aparatorul unei parti este un influent om politic in bistrita pot cere judecarea procesului civil in alt judet?
In ce conditii pot cere acest lucru?
Art. 37 C.proc.civ. - Când una dintre parti are doua rude sau afini pâna la gradul al patrulea inclusiv printre magistratii sau asistentii judiciari ai instantei, cealalta parte poate sa ceara stramutarea pricinii la o alta instanta de acelasi grad.
Stramutarea pricinii se mai poate cere pentru motive de banuiala legitima sau de siguranta publica. Banuiala se socoteste legitima de câte ori se poate presupune ca nepartinirea judecatorilor ar putea fi stirbita datorita împrejurarii pricinii, calitatii partilor ori vrajmasiilor locale. Constituie motive de siguranta publica acele împrejurari care creeaza presupunerea ca judecata procesului la instanta competenta ar putea produce tulburarea ordinii publice.